< Powrót
11
lipca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Lotos Nord

200 wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2022

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17 edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion.

701 łódek i 1154 zawodników

Podczas zakończonej właśnie edycji przeprowadzono 200 wyścigów w 26 klasach, a na starcie pojawiło się 701 łódek i 1154 zawodników. Rozdano 260 trofeów. Do sprawnej organizacji tak dużego sportowego wydarzenia potrzebne były 52 osoby w teamie organizacyjnym, w tym 33 sędziów.

Podczas gdańskich regat ścigają się zarówno małe, jednoosobowe łódki, jak i duże morskie, a nawet oceaniczne jednostki. Górki Zachodnie w Gdańsku goszczą rozpoczynające swoją żeglarską przygodę dzieci na Optimistach oraz doświadczonych żeglarzy i olimpijczyków. Dla każdego znajdzie się miejsce.

– Dla nas to świetny sprawdzian – mówi o wyścigach Igor Tarasiuk, którego załoga zwyciężyła w klasie RS21. – Możemy się zmierzyć z załogami, z którymi się normalnie nie ścigamy i poziom jest naprawdę wysoki. Trzeba się naprawdę porządnie starać, żeby zdobyć jakieś miejsce.

Obecność na Lotos Nord Cup Gdańsk bardzo zachwalają trenerzy i zawodnicy, którzy codziennie trenują na jeziorach. Według nich to właśnie tu, w Gdańsku, są doskonałe warunki z punktu widzenia zdobywanych umiejętności. Część uczestników nigdy nie była na takim akwenie i już samo wyjście z portu, falochron czy gwiazdobloki robią niepowtarzalne wrażenie. Niejednego młodego żeglarza morskie warunki mogą na początku przerazić, jednak jednocześnie są wielką motywacją do pokonania strachu i walki z własnymi słabościami.  I tak właśnie kształtuje się duch zwycięzców.

– Dla zawodników pływanie w większej flocie na takim akwenie jak Zatoka Gdańska to czysta radość i możliwość zdobywania nowych umiejętności – komentuje Michał Korneszczuk, komandor Yacht Club Gdańsk i organizator wydarzenia. – Dla nas frajdą jest stworzenie im do tego optymalnych warunków. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym sponsorom, za wsparcie naszej pasji i za to, że możemy ugościć tak wiele osób.

Fot. Bartosz Modelski

Rekordy pobite

Gdański akwen pokazał w tym roku, że potrafi być trudny. Jednak pogoda, choć zróżnicowana i często bardzo zmienna, nie popsuła zabawy, a niektórym nawet pomogła. Nie zabrakło wiatru i porządnej fali. W takich warunkach wielu miało apetyt na poprawienie swoich wyników. I wielu to się udało.

Nie było zaskoczeniem, że załoga „I Love Poland” ze sternikiem Grzegorzem Baranowskim poprawiła swój zeszłoroczny wynik w długodystansowym wyścigu Orvaldi B8 Race o 38 minut i wygrała regaty w klasyfikacji Open. Oceaniczny jacht Volvo 70 pokonał dystans około 120 mil morskich w ciągu 9 godzin 48 minut i 44 sekund!

– Tak wcześnie ten wyścig się jeszcze nigdy nie skończył – podsumował Tomek Sawukinas, sędzia główny regat. – Niemal wszystkie załogi, które startowały w Orvaldi B8 Race po raz kolejny, odnotowały rekord trasy!

Nagroda dla wyjątkowej załogi

Wyjątkowe sukcesy sportowe odniósł Piotr Mańczak wraz ze swoją załogą A1 Sorter Sailing Team. Wystartował w dwóch klasach (Micro i Delphia 24 OD) i wygrywał niemal każdy wyścig. Za te osiągnięcia został wyróżniony przez organizatorów sponsorowaną przez Helly Hansen nagrodą „Boat of the regatta”.

– Stworzyliśmy ekipę, dzięki której pływanie sprawia nam frajdę – mówi o swojej pasji Piotr Mańczak. – Na Micro w tym składzie ścigamy się już drugi sezon i niezależnie od tego, jakie są wyniki najbardziej cieszymy się ze spędzania czasu razem na wodzie.

Pojedynki stoczone

Niejeden jacht podczas regat stoczył zacięty pojedynek. Konkurencja nie odpuszczała i często walka trwała do ostatnich minut wyścigów.

W ramach Pantaenius Nord Cup Classic ścigały się na Lotos Nord Cup Gdańsk jachty morskie. Rozegrano między innymi przybrzeżny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego trasa wiodła ze startu w okolicy plaży Stogi wzdłuż Gdańskich plaż, aż do boi zwrotnej przy molo w Sopocie i z powrotem na Stogi. Mimo tego, że trwał ponad cztery godziny, trzymał w napięciu do ostatnich chwil. O tym, kto wygra zdecydowały dopiero ostatnie minuty. O puchar zaciekle walczyły „Apolonia” prowadzona przez Witolda Jankowskiego, „Eveline” ze Zbigniewem Skoczylasem i „Marco Polo”, za której sterem stał Marek Limberger. Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyła rzutem na taśmę załoga „Marco Polo”, a „Eveline” przekroczyła linię mety zaledwie 21 sekund później.

Fot. Bartosz Modelski

Doświadczenie zdobyte

Zatoka Gdańska wszystkim uczestnikom regat funduje niezapomniane emocje i pełen pakiet wyzwań. Na szczególne uznanie zasługują najmłodsi żeglarze. Podczas Vector Sails Cup, w trudnych warunkach wiatrowych ponad 250 zawodników na Optimistach przez trzy dni zmagało się z wiatrem. Burzowy wiatr „spod chmury” osiągający nawet 29m/h i fale do 1,5 metra był dla nich prawdziwą próbą sił. Młodzi żeglarze starali się dać z siebie wszystko. Nawet jeśli nie udało się ukończyć wyścigu, wracali bezpiecznie do portu z dużą dawką doświadczenia na przyszłość.  W tak dużej flocie nie liczy się tylko zwycięstwo, ale także dobry trening i sprawdzenie swoich umiejętności.

Ostatni weekend Lotos Nord Cup

W piątek 8 lipca rozegrano na wodach Zatoki Gdańskiej Mistrzostwa Polski klasy Micro oraz regaty klas Słonka, 420, 29er i OSF. Od soboty 9 lipca dołączyły klasy 505, Korsarz i OK. Oto zwycięzcy.

Mistrzostwa Polski klasy Micro

1. Piotr Mańczak, Bartosz Jędrychowicz, Filadelfia Bachorz
2. Piotr Tarnacki, Mariusz Klupiński, Przemysław Płóciennik (77 racing)
3. Piotr, Maksymilian i Aleksander Kowalewscy

Racer

1. Piotr, Maksymilian i Aleksander Kowalewscy
2. Janusz Olszewski Jacek Kuczyński Krystian Moszczyński
3. Michał Brzozowski Wojciech Moczkowski Jarosław Floraczak

Kategorie Cruiser wygrała załoga Maja Dembowska Anna Śliwka i Karolina Skowrońska

Klasa 505

1. Karol i Bartosz Milewscy
2. Mateusz Jura Bartosz Chroł
3. Jan Sibilski Andrzej Borowiak

Korsarz

1. Wojciech Wojtowicz Łukasz Wójcik
2. Robert Kłakulak Piotr Kamiński
3. Piotr Duda Bartłomiej Leśnik

Słonka

1. Łukasz i Piotr Sokołowscy
2. Dawid Marczak Bartosz Pędziński
3. Karol Maciejewski Tomasz Mirowski

420

Mężczyźni/Mix
1. Adam Turczynowicz Marcel Kuriańczyk (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
2. Pola Schmidt Tymon Kosobucki (Yacht Klub Polski Gdynia)
3. Weronika Marszalik Adrian Manista (Nauticus YC Olsztyn)

Kobiety
1. Ewa Lewandowska Julia Żmudzińska (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska/ MKŻ Żnin)
2. Asia Cymerman Gosia Górnisiewicz (Regatowa Reprezentacja Szczecina)
3. Agnieszka Pawłowska Dominika Ołowiak (Chojnicki Klub Żeglarski/ Olsztyński Klub Żeglarski)

Kategorie U17 wygrał Jan Zamojski i Kacper Wojczulanis (YKP Gdynia)

29er

Mężczyźni
1. Kasia Wajdowska i Leon Sapijaszko (Golden Boats)
2. Gustaw Kwiek Marianna Gębicka (Golden Boats)
3. Stanisław Radojewski Alexander Ślusarczyk

Dziewczyny
1. Antonina Ołowiak Magda Skórnóg (Nauticus YC Olsztyn)
2. Ola Zybert Agata Gabrysiak (Nauticus YC Olsztyn)
3. Zuzanna Zielińska Oliwia Węgrzynowska (Nauticus YC Olsztyn)

Kategorie U17 wygrała Antonina Ołowiak i Magda Skórnóg

Wyniki

Będzie osiemnastka!

– Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za udział. Cieszymy się, że za każdym razem widzimy tu zarówno nowych uczestników, jak i wiele znajomych twarzy, bo to znaczy, że dobrze jest tutaj wracać! – mówił podczas zakończenia regat Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS COSA Galion. – A w przyszłym roku Lotos Nord Cup Gdańsk będzie już pełnoletni – nie możemy się doczekać i już teraz zapraszamy na naszą osiemnastkę!

Lotos Nord Cup

Youtube
Instagram
Facebook
Strona 

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ