< Powrót
22
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Memoriale Juliusza Sieradzkiego
Od lewej: rywalizacja załóg Daniela Sokołowskiego i Patryka Kosmalskiego w grupie Omega Sport.

38 załóg rywalizowało w Memoriale Juliusza Sieradzkiego

Załogi Patryka Kosmalskiego i Michała Gajdy okazały się najlepsze w rozegranym w dniach 19-21 sierpnia Memoriale Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega. Zwycięskie ekipy w nagrodę będą mogły odbyć rejs na pokładzie żaglowca STS „Pogoria”.

Już po raz siódmy w Pucku rywalizowali żeglarze w klasie Omega. W Memoriale Juliusza Sieradzkiego – zawodach upamiętniających twórcę polskiej klasy narodowej, który zaprojektował Omegę równo 80 lat temu w okupowanej Warszawie – rywalizowało na 38 jachtach 114 zawodników. Choć zmagania miały potrwać trzy dni, od 19 do 21 sierpnia, wyścigi udało się przeprowadzić tylko w piątek i niedzielę.

– Regaty generalnie były bardzo udane – przyznaje Daniel Sokołowski, skarbnik Polskiego Związku Klasy Omega, który w zawodach zajął trzecie miejsce w grupie Sport. – Pogoda była jednak w kratkę. W piątek wiało trochę więcej niż pokazywały prognozy i było potwornie gorąco, a w sobotę nie popływaliśmy, bo wiatr pojawiał się i znikał, a dookoła przechodziły burze. Z kolei w niedzielę warunki były deszczowe i chłodne, za to wiało przyzwoicie. Łącznie przez dwa dni udało się przeprowadzić aż dziesięć z dwunastu zaplanowanych wyścigów.

Memoriale Juliusza Sieradzkiego

Najlepsze trzy ekipy w grupie Omega Sport.
Fot. Tadeusz Lademann

W zmaganiach bezkonkurencyjne okazały się pomorskie załogi. W grupie Sport triumfowała ekipa PG Racing z Politechniki Gdańskiej: Patryk Kosmalski – sternik, Tomasz Lewandowski i Karolina Żurek. Drugie miejsce zajęli Kamil Ortyl – sternik, Bartłomiej Banasik i Marek Gozłowski z Vector Sails, a trzecie Daniel Sokołowski, Mieszko Mórawski i Piotr Inglot z Yacht Klubu Polski Warszawa.

W Omedze Standard zwyciężyła załoga z Yacht Clubu Rewa – Michal Gajda – sternik, Bartosz Mach i Maciej Skiba. Drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Bitnerowi – sternikowi, Jarosławowi Bitnerowi i Danielowi Suchobieskiemu (niezrzeszeni), a trzecie Radosławowi Stachurskiemu, Mateuszowi Kaczmarowskiemu i Joannie Pestyk z KSW Fregata – Pogoria 1.

Memoriale Juliusza Sieradzkiego

Najlepsze trzy ekipy w grupie Omega Standard.
Fot. Tadeusz Lademann

Zwycięzcy grup Sport i Standard oprócz punktów do klasyfikacji Porta Pucharu Polski w klasie Omega zdobyli również wyjątkowo atrakcyjną nagrodę. Wszyscy członkowie załóg otrzymali voucher na rejs żaglowcem „Pogoria”, którego armatorem jest Pomorski Związek Żeglarski.

Kolejnymi regatami wchodzącymi w skład Porta Pucharu Polski w klasie Omega będą mistrzostwa Polski w Krynicy Morskiej. Impreza odbędzie się w dniach 23-25 września.

Memoriał Juliusza Sieradzkiego zorganizowany został przez Polski Związek Klasy Omega przy współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ