< Powrót
26
sierpnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
3x100 Sailing
3x100 Sailing
„Dream Catcher” Adama Radeckiego ma już za sobą pierwsze rejsy po Zatoce Gdańskiej.

3×100 Sailing – czas na rejsy po Bałtyku i Atlantyku

Łódki już zwodowane, a teraz pora na testy na Bałtyku. Edyta Krakowiak i Adam Radecki z teamu 3×100 Sailing intensywnie przygotowują się do jesiennego rejsu przez Atlantyk.

3×100 Sailing narodził się w 2017 roku, kiedy trójka młodych, warszawskich żeglarzy – Edyta Krakowiak, Adam Radecki i Rafał Radecki – postanowiła zbudować jachty typu Setka konstrukcji Janusza Maderskiego i wystartować w transatlantyckich regatach Setką przez Atlantyk. Na początku 2018 roku kupili plany, a w maju rozpoczęli prace. W tym roku, po trzech latach „Heroine” Edyty i „Dream Catcher” Adama zostały ukończone.

– Łódkę zwodowałem 26 czerwca – opowiada Adam Radecki. – Już zdążyłem zrobić wielką pętlę Zatoki Gdańskiej – byłem w każdym porcie oprócz Pucka. Pierwsze rejsy na własnoręcznie zbudowanej łódce były cudownym doświadczeniem. Setka bardzo ładnie chodzi na fali, a pływanie nią to wielka frajda.

Edyta Krakowiak swoją Setkę zwodowała w czwartek 19 sierpnia. Wciąż budowana jest jeszcze łódka Rafała Radeckiego, który wyjechał do Szwecji, gdzie pracuje jako szkutnik. Młodzi setkowicze przygotowują się teraz do prób na pełnym morzu.

– W dłuższe rejsy planujemy popłynąć we wrześniu – mówi Adam. – Wybierzemy się najpewniej na Gotlandię, Bornholm, czy w okolice Karlskrony. Prawdopodobnie popłynie z nimi Jakub Dąbrowski na Setce „Shaka”. Będziemy testować łódki. Jak wytrzymają wrześniowy Bałtyk, to dadzą radę i na innych akwenach.

Edyta i Adam zdecydowali ostatecznie, że nie wezmą udziału w regatach Setką przez Atlantyk. Chcą popłyną przez Atlantyk niezależnie.

– Lepiej będzie, jak zrealizujemy nasz projekt bez regatowej presji – dodaje żeglarz. – Dzięki temu możemy wyposażyć łódkę inaczej niż zalecają organizatorzy regat. Skorzystamy między innymi  z dobrodziejstw paneli słonecznych.

Ekipa 3×100 Sailing popłynie tą samą trasą i prawdopodobnie w tym samym terminie co uczestnicy regat Setką przez Atlantyk. Pierwszy etap powinni rozpocząć 11 listopada w portugalskim Sagres, a drugi 10 grudnia w Santa Cruz na Wyspach Kanaryjskich. Wyścig zakończą na Martynice.

Postępy przygotowań można śledzić na ich profilu na Facebooku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ