< Powrót
7
marca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach / Tadeusz Lademann / NN/Wikipedia
Aleja Żeglarstwa Polskiego

Aleja Żeglarstwa Polskiego w Gdyni: trzy tablice w 2022 roku

Otton Weiland, Tadeusz Ziółkowski i Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zostaną uhonorowani w tym roku w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

Kolejnych legendarnych żeglarzy upamiętnią tablice w Alei Żeglarstwa Polskiego na południowym falochronie gdyńskiego basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego. Dzięki zaangażowaniu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej od 2012 roku uhonorowano w ten sposób dwudziestu trzech zasłużonych żeglarzy i ludzi morza, m.in. Leonida Teligę, Teresę Remiszewską i Zygfryda „Zygę” Perlickiego.

Decyzją kapituły pod przewodnictwem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w 2022 roku w Alei odsłonięte zostaną trzy kolejne tablice, poświęcone Ottonowi Weilandowi, Tadeuszowi Ziółkowskiemu i Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz.

Otton Weiland i Tadeusz Ziółkowski są legendami dwóch zasłużonych pomorskich klubów, które obchodzą w tym roku stulecie założenia – Chojnickiego Klubu Żeglarskiego i Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Urodzony w 1887 roku Weiland od 1912 roku żeglował po Jeziorze Charzykowskim, a w 1922 roku współtworzył Klub Żeglarski Chojnice. Był również współzałożycielem i wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego. Ziółkowski był z kolei pierwszym komendantem żaglowca „Lwów”, a od drugiej połowy lat 20. włączył się w działalność Klubu Morskiego w Gdańsku, a następnie Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku. W 1936 roku został kierownikiem polskiej ekipy na igrzyskach olimpijskich. Zginął rozstrzelany podczas II wojny światowej. Odsłonięcie poświęconych im tablic planowane jest 25 czerwca w ramach Święta Morza.

We wrześniu uhonorowana zostanie z kolei zmarła w ubiegłym roku Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem. Miała na koncie także prowadzenie rejsów załogowych, m.in. do Szkocji i NRD. Była również wielką popularyzatorką żeglarstwa i zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Szczegółową datę podamy w późniejszym terminie.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskułę i Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ