< Powrót
19
grudnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Betlejemskie Światło Pokoju
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju na pokład „Zawiszy Czarnego”.

Betlejemskie Światło Pokoju znów na „Zawiszy Czarnym”

Do szwedzkiej Karlskrony popłynął we wtorek 18 grudnia harcerski żaglowiec „Zawisza Czarny”. Na jego pokładzie ósmy rok z rzędu znalazło się Betlejemskie Światło Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju to ekumeniczna akcja zapoczątkowana w 1986 roku w Austrii. Jej najważniejszym elementem jest przekazywanie na cały świat ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia w Betlejem. Od 1991 roku bierze w niej udział Związek Harcerstwa Polskiego, a od ośmiu lat Światło płynie na „Zawiszy Czarnym”. Dzięki niemu docierało m.in. na Bornholm, do Lipawy i Kłajpedy.

– W tym roku przywiozła je do Gdyni harcmistrzyni Magdalena Kołodziejska, zastępczyni komendanta Chorągwi Łódzkiej ZHP – mówi Rafał Klepacz, prezes Fundacji Centrum Wychowania Morskiego ZHP. – Naszym celem jest Karlskrona. Tam, w Kościele Admiralicji, Betlejemskie Światło Pokoju przekażemy szwedzkim skautom.

Betlejemskie Światło Pokoju

„Zawiszę Czarnego” do Karlskrony prowadzi kapitan Wiktor Wróblewski, łódzki harcerz i członek zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Grudniowa aura zazwyczaj nie sprawia trudności „Zawiszy Czarnemu”, a teraz na Bałtyku wiatr zapowiadają łagodny. Tylko w 2011 roku z powodu sztormu żaglowiec nie dotarł na Bornholm. Za to teraz nieoczekiwany kłopot przysporzyła harcerzom awaria, przez którą „Zawisza Czarny” musiał przejść naprawę w Stoczni Nauta i ostatecznie wypłynął z Gdyni dzień później niż było to planowane.

O godzinie 17 Betlejemskie Światło Pokoju zostało uroczyście wniesione na pokład. Dwadzieścia minut „Zawisza Czarny” odbił od nabrzeża i wypłynął w przedostatni rejs w tym roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ