< Powrót
20
sierpnia 2018
Tekst:
Sebastian Ruciński, NM
Zdjęcie:
Piotr Marchwiński
Latający Holender
Ubiegłoroczne zmagania w Otmuchowie.

Bioagra Mistrzostwa Polski w klasie Latający Holender 2018

Już 24 sierpnia na Jeziorze Nyskim najlepsze załogi z Polski i Czech wystartują w piątej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie Latający Holender. Podczas trzydniowych zmagań ponad dwadzieścia załóg rozegra dzisięć wyścigów, które wyłonią zwycięzców.

Latający Holender (FD – Flying Dutchman) to olimpijska klasa jachtu otwartopokładowego z dwuosobową załogą. Zaprojektował ją Conrad Gulcher w 1951 roku. Klasą olimpijską była od igrzysk w Rzymie w 1960 roku do igrzysk w Barcelonie w 1992. Polska trzykrotnie wystawiła reprezentację w tej klasie (w 1968 roku w Meksyku, w 1972 w Monachium i w 1980 w Moskwie).

Andrzej Iwiński i Ludwik Raczyński reprezentowali nasz kraj w Meksyku, gdzie zajęli 24 miejsce i w Moskwie (a właściwie w Tallinie, bo tam odbywały się konkurencje żeglarskie) i wywalczyli 11 pozycję. Na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku w barwach Polski ścigali się Zbigniew Kania z Krzysztofem Szymczakiem. Zajęli 21 miejsce.

FD jest klasą wymagającą bardzo dobrego zgrania załogi oraz precyzyjnego prowadzenia. Żeglowanie dostarcza sporej dawki emocji, ponieważ duża powierzchnia ożaglowania powoduje, że są to jachty bardzo szybkie i zwrotne, wymagają od załogi bardzo wysokich umiejętności.

Wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę 26 sierpnia o godz. 15 na terenie Klubu Żeglarskiego Nysa. Spodziewane jest również uczestnictwo załóg z Niemiec i Węgier.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Regatowe klasy Latający Holender.

Zawiadomienie o regatach

PODZIEL SIĘ OPINIĄ