< Powrót
24
września 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
PKBWM
Karukera

Dlaczego doszło do wypadku jachtu „Karukera”?

30 lipca 2018 roku na Adriatyku zderzyły się jacht motorowy „Flipper” i żaglowy „Karukera”. Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich wyjaśniła przyczyny tej tragedii, w której zginęły dwie osoby.

Wypadek u wybrzeży Czarnogóry różnił się znacząco od innych incydentów, którymi zajmowała się w ostatnim czasie Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich. Oba jachty – motorowy i żaglowy – były sprawne, pogoda była dobra, a skipperzy doświadczeni. Mimo to doszło do zderzenia, które spowodowało śmierć dwójki żeglarzy i uszkodzenie jednostek.

W wypadku wzięły udział dwie jednostki. Jacht motorowy „Flipper” prowadzony był przez zawodowego skippera, a na pokładzie znajdował się armator jednostki z rodziną. Jednostka rano wypłynęła z Mariny Montenegro płynąc do portu Budva. Z kolei polski jacht „Karukera” płynął z Zatoki Trašte w kierunku zatoki Zlatna Luka. Właściciel jednostki, a zarazem kapitan, był doświadczonym żeglarzem z patentami jachtowego sternika morskiego i morskiego sternika motorowodnego, a I oficer miała patent kapitana jachtowego.

30 lipca około godziny 11.42 płynący z prędkością 21 węzłów „Flipper” uderzył w lewą burtę „Karukery”. Kapitan polskiego jachtu zbliżający się jacht motorowy zauważył kilkanaście sekund przed kolizją i próbował wykonać manewr uniku, który nie przyniósł wystarczających efektów. Na skutek kolizji zginęły dwie osoby – przebywający na rufie kapitan i I oficer „Karukery”.

Jak wykazał zespół Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich – Tadeusz Wojtasik i Monika Hapanionek – oba jachty były wzajemnie widoczne przez 10 minut przed wypadkiem. Mimo to dla obu załóg, do niemal ostatnich chwil przed wypadkiem, zderzenie było zaskoczeniem. Za przyczynę wypadku uznano m.in. brak prowadzenia ciągłej obserwacji wzrokowej przez obie załogi, niezachowanie bezpiecznej prędkości przez „Flippera” i brak reakcji sternika na niebezpieczeństwo zderzenia.

Raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
1