< Powrót
2
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
PKBWM
Xela

Dlaczego zatonął jacht „Xela”?

22 czerwca 2019 roku podczas rejsu z Kłajpedy do Polski zatonął jacht „Xela”. Raport z tego wypadku opublikowała Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich.

Wieczorem 21 czerwca ubiegłego roku jacht „Xela”, na którym płynęła w rekreacyjnym rejsie ośmioosobowa polska załoga, wyruszył z podróż powrotną z Kłajpedy do Polski. Niedługo po wypłynięciu przestał działać autopilot i GPS, a przed północą, podczas wzmagającego się wiatru, pełzacze grota zaklinowały się w likszparze, przez co grota nie dało się zarefować ani zrzucić. Próba naprawy nie powiodła się, a na dodatek część załogi zaczęła odczuwać objawy choroby morskiej.

Sytuacja pogorszyła się nad ranem 22 czerwca, kiedy pod pokładem zaczęto odczuwać silny odór, który wywoływał objawy podobne do choroby morskiej. Na dodatek stan zdrowia jednej z wcześniej chorujących osób pogorszył się – miała drgawki i kontakt z nią był utrudniony. W takich okolicznościach kapitan zadecydował się wezwać pomoc. Podczas ewakuacji załogi w trudnych warunkach załogi łódź ratownicza uderzała dziobem w burtę i pawęż jachtu, co spowodowało uszkodzenie i rozszczelnienie kadłuba. Pozbawiona załogi „Xela” prawdopodobnie zatonęła po czterech godzinach.

Zdarzeniu przyjrzeli się Marek Szymankiewicz i Tadeusz Wojtasik z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, wskazując kilka czynników, które doprowadziły do tej sytuacji. W raporcie zwrócili uwagę, że osoba, która najsilniej odczuwała chorobę morską, źle czuła się już podczas rejsu do Kłajpedy, a mimo to podczas rejsu powrotnego nie posiadała środków farmaceutycznych, które złagodziłyby objawy. Ponadto zauważyli, że radiopława EPIRB nie została zarejestrowana – choć nie miało to wpływu na przebieg wypadku. Członkowie komisji zasugerowali także, że drażniący odór, który wyczuwała załoga, prawdopodobnie był siarkowodorem wydobywającym się z uszkodzonych akumulatorów.

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich w raporcie zaleciła, żeby wzrosły wymagania na stopień Jachtowego Sternika Morskiego poprzez zwiększenie wymagań stażowych o co najmniej 12 godzin żeglugi przy wietrze równym lub silniejszym niż 6°B.

Raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0