< Powrót
18
września 2020
Tekst:
jsz, dol
Zdjęcie:
Robert Hajduk
VO65
„AmberSail 2” i „Sailing Poland”.

Dwa bolidy VO65 ścigają się na Bałtyku

Po raz pierwszy w historii dwa bolidy żeglarskiej Formuły 1 – 65-stopowe jachty klasy VO65, litewski „AmberSail 2” i nasz rodzimy „Sailing Poland”, będą ścigać się na Bałtyku. Obie jednostki wyruszyły na trasę z Gdyni dziś, 18 września, w samo południe.

Tuż przed startem skipper polskiego jachtu Maciej „Świstak” Marczewski mówił o planie wyścigu.

– Startujemy z Gdyni jak najbliżej brzegu, żeby nasze manewry można było obserwować z lądu – wyjaśniał Maciej Marczewski. –  Zaczniemy od prologu. Popłyniemy do pławy N5 i miniemy ją prawą burtą, a potem podpłyniemy na dwie, trzy długości do mola w Sopocie i wracamy do boi GS i skierujemy się do platformy B8. Po tym wyścigu in-port, po okrążeniu platformy, popłyniemy do znaku na wysokości Lipawy i wrócimy, do Kłajpedy. Powinniśmy na miejscu być w sobotę około 8 rano. Łącznie mamy do pokonania jakieś 200 Mm.

W przyszłym tygodniu Polacy i Litwini planują zmierzyć się w wyścigu, który tym razem wystartuje z Kłajpedy. Pod uwagę żeglarze biorą kilka wariantów trasy, a najciekawszy przewiduje wyścig z opłynięciem Gotlandii i metą w Gdyni.

– Z załogą „AmberSail 2” mieliśmy okazję ścigać się parę razy w regatach na Karaibach – mówi Marek Marczewski. – Z różnym szczęściem. Raz oni byli lepsi, raz my. Obie łódki są monotypami, które mają identyczne wyposażenie i możliwości, więc o zwycięstwie decyduje często predyspozycja załogi, doświadczenie żeglarzy, wybory taktyczne i – jak to w żeglarstwie – odrobina szczęścia. Dlatego, w naszym bałtyckim ściganiu nie będzie miejsca na nawigacyjną finezję. Będziemy raczej pilnować się nawzajem i zrobimy wszystko, żeby wyszukiwać każdy ułamek procenta dodatkowej prędkości. Najważniejsza jest jednak zabawa. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie okazja do większej liczby wspólnych treningów. Na Bałtyku pływają trzy z ośmiu istniejących na świecie jachtów VO65, bo jest jeszcze szwedzko-holenderski team i ich „Childhood 1”. Chcielibyśmy także tę załogę zaprosić do wspólnych treningów.

Patronat honorowy nad bałtyckim wyścigiem dwóch VO65 sprawują: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, burmistrz Kłajpedy Vytautas Grubliauskas oraz Pomorski Związek Żeglarski.

To nie będą ostatnie w tym sezonie bałtyckie potyczki z udziałem „Sailing Poland”. 3 października żeglarze planują start w 69. Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ