< Powrót
21
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Pedro Martinez/Sailing Energy/World Sailing
Test Event
Piotr Myszka

Dwa brązowe medale zdobyli Polacy w regatach Test Event w Enoshimie

Piotr Myszka w klasie RS:X oraz załoga Łakasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er zdobyli brązowe medale w, dobiegających końca, regatach Test Event w Enoshimie. Dzisiaj, 21 sierpnia, zakończyły też rywalizację klasy 49er FX oraz Nacra 17.

Przez 5 dni ścigania akwen olimpijski zaprezentował szeroki wachlarz warunków na wodzie. Począwszy od silnego wiatru i sporej fali, będących pozostałością po tajfunie, który zahaczył o Enoshimę w przeddzień regat. Po słaby wiatr i dający się we znaki prąd.

Regaty w Enoshimie, rozgrywane na akwenie olimpijskim, to ważny sprawdzian przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w Japonii. Do wyścigów medalowych, w kończących dziś rywalizację klasach, zakwalifikowało się sześcioro reprezentantów Polski.

W klasie 49er Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk) przed wyścigiem zajmowali 2 miejsce ze stratą 13 punktów do załogi Blair Tuke i Peter Burling z Nowej Zelandii. Spaść mogli najdalej na 4 pozycję. Nasi reprezentanci ukończyli wyścig medalowy na 9 miejscu co dało im 3 lokatę w klasyfikacji końcowej. Prowadzenie utrzymali Nowozelandczycy, a Polaków wyprzedziła załoga z Wielkiej Brytanii Dylan Flether i Stuart Bithel.

Duże szanse na medal, przed ostatnim wyścigiem miał również Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie RS:X. Po serii kwalifikacyjnej zajmował 5 pozycję ale miał tylko 1 punkt do trzeciego miejsca i 4 punkty do drugiego. Na swoim profilu facebookowym deklarował, że interesuje go tylko awans. Jak obiecał tak zrobił. Na mecie wyścigu medalowego zameldował się trzeci i tak też ukończył test przedolimpijski.

– Skupiłem się na awansie, to był mój cel sam w sobie – relacjonował Piotr Myszka po wyścigu medalowym. – Było 6 osób, które mogły zdobyć medal, więc ciężko by było skupić się na każdym. Trzeba było jechać swój wyścig. Od początku płynąłem koło miejsca 4 – 5 i już po pierwszej boi wiedziałem, że punktowo jest ok. Ci, którzy mieli być za mną, byli z tyłu. Przede mną płynął tylko Mattia Camboni ale jego nie dało się już łyknąć. Mimo, że wiedziałem, iż będę trzeci to walczyłem do końca, żeby popłynąć jak najlepiej wyścig, bo to też było dla mnie bardzo ważne i tego właśnie potrzebowałem. Generalnie wszystko ułożyło się po mojemu i z tego się bardzo cieszę. Fajnie być w tej grupie co trzeba.

Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) także stawał dziś do walki o medale. Przed wyścigiem był 6 i do brązowego medalu tracił 6 punktów a do srebrnego 9. Niestety ósme miejsce na mecie kosztowało go spadek na siódmą lokatę w klasyfikacji końcowej.

Pierwsze miejsce w klasie RS:X mężczyzn zajął Mengfan Gao z Chin, a drugie Mattia Camboni z Włoch.

W klasie RS:X kobiet, do finałowej rozgrywki, przystąpiła Zofia Noceti –Klepacka (Legia Warszawa) i Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Zawodniczki zajmowały odpowiednio 8 i 10 miejsce. Nie miały szans na medal. Obie za to mogły podskoczyć w klasyfikacji końcowej o 2 oczka. Zosia do mety dopłynęła ósma i niestety spadła na 9 miejsce. Maja w wyścigu medalowym była 10 i tak też zakończyła regaty.

Na 22 pozycji, zakończyły zmagania w klasie 49er FX Madeleine Zielińska i Kinga Łoboda (AZS UWM Olsztyn/AZS AWFiS Gdańsk). Złoty medal w tej klasie zdobyły Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze.

W klasie Nacra 17 zwyciężyła załoga z Włoch, Ruggero Tita i Caterina Marianna Banti.

Do jutrzejszych wyścigów medalowych zakwalifikowała się polska załoga w klasie 470. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) znajdują się na medalowej, trzeciej pozycji. Do liderek, Aloise Retornaz i Camille Lecointre z Francji mają 11 punktów. Do drugich w klasyfikacji Brytyjek Eilidh McIntyre i Hannah Mills tracą 10 punktów. Za nimi jednak tez jest ciasno, bo czwarte zawodniczki z Japonii mają do Polek tylko 2 punkty. Będzie więc bardzo emocjonująco. Start zaplanowano na godzinę 8.30 czasu polskiego. Wyścig będzie można śledzić pod podanym niżej linkiem.

Niestety w wyścigach medalowych nie zobaczymy naszych reprezentantek w klasie Laser Radial. Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zakończyła rywalizację na 18 miejscu, a Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) na 32.

Strona regat

Link do śledzenia na żywo wyścigu medalowego Agnieszki i Joli

PODZIEL SIĘ OPINIĄ