
Dzieje świata z morskiej perspektywy
Niezwykle rzadko zdarza się, że są w naszym kraju wydawane takie książki. „Morze i cywilizacja. Morskie dzieje świata” to zapierająca dech w piersi panorama związków człowieka z morzem w historii.
Zwykle o morskich dziejach świata pisze się w ujęciach analitycznych. Ukazuje się jakiś ich konkretny fragment: kampanię morską, bitwę czy poszczególnych ludzi morza. Dzieje się tak, bo trzeba się wykazać nie lada erudycją i syntetycznym umysłem, aby poważyć się na coś więcej.
Takimi cechami odznacza się amerykański historyk Lincoln Paine. Stworzył on dzieło, w którym ukazuje całość relacji ludzko-morskich w dziejach. Dzięki temu otrzymaliśmy monumentalną publikację.
Na 800 stronach Paine opisuje morze w historii – od czasów prehistorycznych do początku drugiej dekady XXI w. Co istotne nie robi on tego tylko z perspektywy euroatlantyckiej. Swoim spojrzeniem stara się objąć cały świat, jego wszystkie regiony.
Intencją autora – jak sam pisze we wprowadzeniu do swojej pracy – jest to abyśmy zmienili sposób patrzenia na świat i dostrzegli coś czego zwykle nie dostrzegamy tzn. miejsce i rolę morza w jego dziejach.
Czy mu się to udaje? Aby się o tym przekonać nie tylko można, ale i po prostu trzeba przeczytać jego książkę.
„Morze i cywilizacja. Morskie dzieje świata”, Lincoln Paine, Państwowy Instytut Wydawniczy, str. 808 (www.piw.pl)