< Powrót
16
lutego 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Biblioteka Kongresu USA/Wikipedia
Port w Hamburgu ok. 1900 r.

Dzieje świata z morskiej perspektywy

Niezwykle rzadko zdarza się, że są w naszym kraju wydawane takie książki. „Morze i cywilizacja. Morskie dzieje świata” to zapierająca dech w piersi panorama związków człowieka z morzem w historii.

Zwykle o morskich dziejach świata pisze się w ujęciach analitycznych. Ukazuje się jakiś ich konkretny fragment: kampanię morską, bitwę czy poszczególnych ludzi morza. Dzieje się tak, bo trzeba się wykazać nie lada erudycją i syntetycznym umysłem, aby poważyć się na coś więcej.

Takimi cechami odznacza się amerykański historyk Lincoln Paine. Stworzył on dzieło, w którym ukazuje całość relacji ludzko-morskich w dziejach. Dzięki temu otrzymaliśmy monumentalną publikację.

Na 800 stronach Paine opisuje morze w historii – od czasów prehistorycznych do początku drugiej dekady XXI w. Co istotne nie robi on tego tylko z perspektywy euroatlantyckiej. Swoim spojrzeniem stara się objąć cały świat, jego wszystkie regiony.

Intencją autora – jak sam pisze we wprowadzeniu do swojej pracy – jest to abyśmy zmienili sposób patrzenia na świat i dostrzegli coś czego zwykle nie dostrzegamy tzn. miejsce i rolę morza w jego dziejach.

Czy mu się to udaje? Aby się o tym przekonać nie tylko można, ale i po prostu trzeba przeczytać jego książkę.

„Morze i cywilizacja. Morskie dzieje świata”, Lincoln Paine, Państwowy Instytut Wydawniczy, str. 808 (www.piw.pl)

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ