< Powrót
21
marca 2024
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Geoff Parselle/Wikipedia
"Victory".

Dziesięć pływających symboli

Statki i okręty bywały w historii symbolami państw, rewolucji, ludzkiej pychy i ambicji. Oto dziesięć najsłynniejszych z nich.

  1. Mayflower” – symbol Ameryki

W 1620 r. niewielki galeon handlowy „Mayflower” przewiózł przez Atlantyk 102 tzw. „Pielgrzymów”. Założyli oni pierwszą angielską kolonię w Ameryce Północnej. Jej początki obrosły w legendę założycielską USA. W ten sposób „Mayflower” stał się symbolem Ameryki, w tym przede wszystkim – jakże amerykańskiego – marzenia o wolności.

Replika “Mayflower”. Fot. Robert Linsdell/Wikipedia

  1. Victory” – symbol Royal Navy

„Victory” to 104-działowy okręt liniowy, który 21 października 1805 r. wziął udział w bitwie pod Trafalgarem. To na jego pokładzie zginął legendarny admirał Horatio Nelson. W związku z tym „Victory” stał się najsłynniejszym okrętem w dziejach Royal Navy, symbolem najlepszych brytyjskich tradycji morskich, ale również wielkich żaglowych okrętów w ogóle. Obecnie służy jako okręt-muzeum w suchym doku w Portsmouth, wciąż pozostając flagową jednostką brytyjskiej marynarki wojennej.

  1. Cutty Sark” – symbol żeglugowego biznesu

Kojarzony bywa z whisky i zlotami żaglowców, ale można go też uznać za elegancki symbol biznesu żeglugowego. „Cutty Sark” został zbudowany w 1869 r. Był kliprem, którego zadaniem był jak najszybszy transport herbaty z Chin do Europy. Dorobił się opinii najszybszej jednostki morskiej swoich czasów, a co za tym idzie zarabiając dla swoich właścicieli mnóstwo pieniędzy. W tej chwili jest statkiem-muzeum eksponowanym w Greenwich.

“Cutty Sark”. Fot. Krzysztof Belczyński/Wikipedia

  1. „Potiomkin” – symbol propagandy

„Potiomkin” (a właściwie „Kniaź Potiomkin-Tawriczeskij”) był rosyjskim pancernikiem, który stał się symbolem rewolucji 1905 r. Okręt należał do Floty Czarnomorskiej. Na jego pokładzie doszło do buntu załogi, która opanowała okręt i skierowała do rumuńskiej Konstancy, gdzie zeszła na ląd. Na podstawie tych wydarzeń, w 1925 r., Siergiej Eisenstein, nakręcił film propagandowy „Pancernik Potiomkin”, w którym znajduje się słynna scena masakry ludności na odeskich schodach.

  1. „Titanic” – symbol pychy

„Titanic” zaczynał jako symbol potęgi ludzkich możliwości a skończył jako symbol ludzkiej pychy. Był to bowiem najbardziej luksusowy, brytyjski statek pasażerski swoich czasów, który reklamowano jako niezatapialny. Tymczasem poszedł na dno już w pierwszym rejsie przez Atlantyk w drodze z Southhampton do Nowego Jorku po zderzeniu, w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r., z górą lodową. Zatonął pociągając za sobą na dno oceanu 1500 pasażerów.

“Titanic”. Fot. Wikipedia

  1. „Aurora” – symbol rewolucji bolszewickiej

Rosyjski krążownik „Aurora” stał się symbolem rewolucji październikowej 1917 r. Okręt wszedł do służby w 1903 r. Brał udział w bitwie pod Cuszimą w 1905 r. Podczas pierwszej wojny światowej jednostka stacjonowała w Piotrogrodzie. Sowiecka propaganda twierdziła potem, że to właśnie wystrzał z „Aurory” był sygnałem do rozpoczęcia rewolucji bolszewickiej w Rosji. Choć była to nieprawda mit się utrzymał i bywa powtarzany do dzisiaj. Obecnie jednostka stoi w Sankt Petersburgu jako okręt-muzeum.

“Aurora”. Fot. Otto Jula/Wikipedia

  1. „Orzeł” – symbol polskiej floty wojennej

Okręt podwodny „Orzeł” to bez wątpienia najsłynniejszy polski okręt, duma naszej floty wojennej, symbol jej dokonań. Internowany w Estonii na początku drugiej wojny światowej zdołał uciec i w brawurowej akcji, przedrzeć się z Bałtyku do Wielkiej Brytanii. W maju 1940 r. zaginął podczas patrolu na Morzu Północnym, w nieznanych do dzisiaj okolicznościach. Wrak wciąż czeka na odkrycie.

“Orzeł”. Fot. Witold Pikiel/Narodowe Archiwum Cyfrowe

  1. Rainbow Warrior” – symbol wojującej ekologii

Ten były brytyjski trawler był w latach 1978-1985 flagowym statkiem słynnej ekologicznej organizacji Greenpeace. Został zatopiony w 1985 r. przez francuskie siły specjalne, kiedy prowadził protest przeciw próbom atomowym prowadzonym przez Francję na Pacyfiku. Zginął wówczas jeden z aktywistów. Wywołało to kryzys w stosunkach pomiędzy Nową Zelandią a Francją. „Rainbow Warrior” stał się symbolem walki o ochronę oceanów (albo ekoterroryzmu jak chcą inni).

“Rainbow Warrior”. Fot. Hans van Dijk/Wikipedia

  1. Kursk” – symbol pogardy dla człowieka

„Kursk” był rosyjskim okrętem podwodnym o napędzie jądrowym, dumą floty wojennej Federacji Rosyjskiej. Zatonął 12 sierpnia 2000 r. w trakcie ćwiczeń na Morzu Barentsa wraz ze 118-osobową załogą. Powodem była eksplozja torped. Jak później ustalono wybuch przeżyło 23 marynarzy. Rosjanie początkowo ukrywali fakt zatonięcia okrętu, potem nie chcieli przyjąć zagranicznej pomocy w obawie przed ujawnieniem tajemnic wojskowych. Cały świat potępił takie postępowanie. Okręt stał się symbolem rosyjskiej pogardy dla życia ludzkiego.

  1. Costa Concordia” – symbol kapitańskiej bezmyślności

Symbol głupoty kapitana, jego nieodpowiedzialności a na końcu także i tchórzostwa. „Costa Concordia” była włoskim wycieczkowcem, który 13 stycznia 2012 r. osiadł na skałach wysepki Isola del Giglio na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Toskanii. Zginęły 32 osoby z ponad 4 tys. znajdujących się wtedy na pokładzie. Do tragedii doprowadził kapitan jednostki Francesco Schettino, który na dodatek opuścił ją jako jeden z pierwszych za co został ostatecznie skazany na 16 lat więzienia.

“Costa Concordia”. Fot. Rvongher/Wikipedia

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
1
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ