< Powrót
28
stycznia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Walencji Laser
Regaty Laserów.

Federacja World Sailing będzie w Walencji testowała olimpijskie łódki

W marcu w hiszpańskiej Walencji odbędą się morskie próby jednoosobowych łódek dla kobiet i mężczyzn na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku.

Od jesieni 2017 roku World Sailing przeprowadza rewizję klas olimpijskich, które wezmą udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Ostatecznie pewność występu we Francji mają klasy 49er, 49erFX i Nacra 17. Dołączy do nich kiteboarding, dwuosobowa łódka w formule mieszanej oraz dwuosobowa łódka morska w formule mieszanej. Z kolei klasy RS:X kobiet i mężczyzn oraz Laser Standard i Radial podlegały będą ponownej ocenie sprzętowej. Dwóch ostatnich klas dotyczą właśnie testy, które odbędą się w dniach 11-15 marca w Walencji.

Żeglarze, wybrani przez Panel Oceny spośród zgłoszeń narodowych federacji, będą sprawdzać cztery łódki:

– D-Zero, prezentowane przez Devotti Sailing s.r.o.

– Laser Standard i Radial, prezentowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy Laser

– Melges 14, prezentowany przez Melges Boat Works Inc., NELO i Mackay Boats Ltd.

– RS Aero, prezentowany przez RS Sailing

Wśród testerów mogą znaleźć się nasi reprezentanci – Polski Związek Żeglarski zastanawia się nad zgłoszeniem kandydatur.

Kolejnym krokiem w procesie ponownej oceny będzie wizyta w zakładach produkujących łódki, w celu sprawdzenia informacji uzyskanych od producentów. Ostateczne wyniki poznamy najpewniej jesienią 2019 roku. Od nich zależy, czy Laser Standard i Radial pozostaną klasami olimpijskimi.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ