< Powrót
5
listopada 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jesus Renedo/Sailing Energy/World Sailing
Finn
Łukasz Lesiński (Yacht Klub Stal Gdynia) na Finnie podczas mistrzostw świata w Aarhus.

Klasa Finn poza programem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku

Dwuosobowy balastowy jacht offshorowy po przeszło sześćdziesięciu latach zastąpi klasę Finn w programie igrzysk olimpijskich.

Nie brakowało emocji i przełomowych decyzji na tegorocznej konferencji federacji World Sailing w Sarasocie w USA. W niedzielę 4 listopada, ostatniego dnia obrad, walne zgromadzenie organizacji przyjęło zmiany w klasach, które będą uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Za sześć lat we Francji na pewno zabraknie klasy Finn, zobaczymy za to wyścigi dwuosobowej łódki offshorowej w formule mix.

Takie decyzje mogą być dużym zaskoczeniem. Rewizja klas, które będą uczestniczyły w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu została zapowiedziana przez World Sailing już rok temu, ale przez długi czas wydawało się, że Finny zostaną w programie. Tak się jednak nie stało.

„Czujemy, że klasa Finn jest ofiarą pogoni za równością płciową i zyskami z olimpijskich praw telewizyjnych dla World Sailing. To wielka niesprawiedliwość, że wielu spośród najlepszych zawodników sportu żeglarskiego nie ma już drogi na igrzyska olimpijskie i szczerze czujemy, że będą one uboższe przez wykluczenie Finna”. – napisał w oświadczeniu Balazs Hajdu, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia klasy Finn.

Rada federacji World Sailing.

Zgodnie z decyzjami podjętymi przez World Sailing, na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku zobaczymy klasy 49er, 49erFX i Nacra 17.  Klasy RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Radial, będą podlegały ponownej ocenie technicznej ze strony federacji. Jest też dużo nowości. W Paryżu po raz pierwszy pojawi się kitesurfing, który będzie wykorzystywał deski z foilem. Do programu wraca też żeglarstwo morskie – będzie to dwuosobowy offshorowy jacht balastowy w formule mix, o długości kadłuba 6-10 metrów. Zawodnicy będą mogli też popłynąć na dwuosobowej łódce w formule mix bez foila – niewykluczone, że będzie to klasa 470. O tym, jaki sprzęt będzie wykorzystywany w nowych konkurencjach dowiemy się w 2019 roku.

Szczegółowe informacje

Klasa Finn została zaprojektowana przez Szweda Rickarda Sarby’ego w 1949 r. na Igrzyska Olimpijskie w Helsinkach 1952 roku. Jest to klasa dla mężczyzn. Z racji jej gabarytów – 4,5 metra długości, 10,2 m2 powierzchni żagla i 116 kg wagi kadłuba – dla maksymalnego wykorzystania możliwości prędkościowych łódki zaleca się, aby zawodnicy ważyli nie mniej niż 90 kg. W 1996 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie Mateusz Kusznierewicz zdobył w tej klasie złoty medal.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ