< Powrót
27
sierpnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Daniel Duda

[FILM] Opowieści z wiatru i soli: Daniel Duda

Profesor nauk technicznych, rektor, kapitan żeglugi wielkiej i wiceprezes Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Daniel Duda zapisał piękną kartę w morskiej historii Polski.

Choć urodził się w Bochni w 1935 roku, Daniel Duda większość życia spędził na Wybrzeżu. Tu uczył się w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni, studiował na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie oraz pracował w Wyższej Szkole Morskiej, Urzędzie Morskim i Akademii Marynarki Wojennej. Był jednym z pierwszych kapitanów żeglugi wielkiej, którzy mieli okazję rozwijać się naukowo – przypieczętowaniem jego dorobku był tytuł profesora nauk technicznych otrzymany w 1999 roku.

Daniel Duda znajdował też czas na pracę społeczną. Był członkiem zarządu i wiceprezesem Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (obecnego Pomorskiego Związku Żeglarskiego), współorganizował Operację Żagiel w 1974 roku, współzakładał Sail Training Association Poland. Działał i działa też w Polskim Towarzystwie Nautologicznym oraz Lidze Morskiej i Rzecznej. Więcej o Danielu Dudzie przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ