Filmy dla żeglarzy, które polecamy
Morskie przygody, pościgi, potwory i legendy. Wybraliśmy filmy dla żeglarzy, które mogą zająć miejsce w filmotece każdego entuzjasty wody, żagli i kina.
O tym, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się filmy żeglarskie, zaświadcza choćby przegląd JachtFilm, od lat przyciągający komplet fanów na widownię. To kino specjalne, prezentujące dokumentalne obrazy o tematyce żeglarskiej.
Ale i fanów fabuły jest niemało. A filmów o żeglarstwie, pływaniu po morzu i jeziorach całe mnóstwo. Jest czym wypełniać długie zimowe wieczory. Oto nasza subiektywna lista filmów, które polecamy miłośnikom wody, morza, żagli.
Trochę słońca…, 1958
Jedna z pierwszych produkcji Stanisława Barei. Reżyser pokazuje historię turysty odwiedzającego jeziora na Mazurach. Bezimienny bohater filmu spędza czas nad wodą, pływa łódką, a podczas wypoczynku pada ofiarą zabawnych, niecodziennych sytuacji. Warto poznać początki twórczości króla polskiej komedii.
Nóż w wodzie, 1961
Dramat psychologiczny w reżyserii Romana Polańskiego. Ta kultowa produkcja opowiada historię małżeństwa spędzającego wolny czas na jachcie. Po drodze na wczasy, para zabiera autostopowicza. Mężczyźni zaczynają z sobą rywalizować… Film został nominowany do Oscara, co zapoczątkowało międzynarodową karierę Polańskiego.
Tragedia „Posejdona”, 1972
Wielokrotnie nagradzany film, opowiada o katastrofie fikcyjnego transatlantyku „Posejdon”. To pierwsza ekranizacja powieści Paula Gallico „The Poseidon Adventure”. Podczas sylwestrowego rejsu statek zaczyna tonąć. Wśród pasażerów wybucha panika. Nad sytuacją próbuje zapanować pastor Frank Scott (w tej roli Gene Hackman), który jako jedyny zachowuje zimną krew. Film zdobył liczne nagrody, doczekał się dwóch remake’ów i sequela, i wciąż uważany jest za najlepszą ekranizację książki.
Bunt na „Bounty”, 1984
Fabuła filmu opiera się na prawdziwych wydarzeniach, do których doszło na Pacyfiku, w kwietniu 1789 roku. W okolicach Tahiti, na okręcie RoyalNavy „Bounty” wybucha rebelia. Zbuntowana załoga, kapitana wraz z oddanymi mu marynarzami pozostawia na morzu, na małej szalupie, sama zaś płynie dalej i osiedla się na polinezyjskiej wyspie. Ta produkcja uchodzi do dziś za najlepszą z dostępnych.
Piraci, 1986
„Piraci” Romana Polańskiego opowiadają historię dwóch korsarzy – kapitana Reda i jego pomocnika Żaby. Film otwiera scena dryfujących na tratwie bohaterów. Z sytuacji ratuje ich statek „Neptun”. Już na pokładzie, gdy Red dowiaduje się, że na „Neptunie” jest skarb, wznieca bunt wśród załogi. Dzieło uchodzi za jeden z najlepszych filmów o piratach.
Martwa Cisza, 1989
Historia małżeństwa, które po bolesnej stracie syna, chcąc odzyskać spokój, wybiera się w kilkutygodniową podróż morską. W trakcie rejsu spotykają rozbitka, który twierdzi, że jako jedyny ocalał z epidemii na swoim jachcie. Prawda okazuje się jednak bardziej makabryczna. Film, którego bohaterowie umieszczeni są w klaustrofobicznej przestrzeni jachtu, z którego nie ma ucieczki, dostarcza sporej dawki emocji.
Titanic, 1997
Kultowy kolos filmowy opowiada historię romansu na brytyjskim transatlantyku RMS „Titanic”, którego smutny koniec zna każdy. Wyreżyserowany przez Jamesa Camerona. W główne role wcielili się Leonardo DiCaprio i Kate Winslet. Film zdobył aż jedenaście Oscarów.
Pan i władca: Na krańcu świata, 2003
Wysokobudżetowy obraz, grają w nim m.in. Russel Crowe i Paul Bettany. Uważany za jeden z najlepszych wojennych filmów morskich. Akcja toczy się w czasach napoleońskich. Historia oparta jest na powieściach Patricka O’Briana. Komandor brytyjskiej marynarki wojennej Jack Aubrey i jego załoga ściga francuską jednostkę „Acheron”. To bardzo męskie kino.
Piraci z Karaibów, 2003-2017
Chyba najbardziej znana seria filmów z morzem w tle. Składa się z pięciu części. To bardziej bajka niż obraz prawdziwych pirackich realiów. W filmach występują wątki i postaci fantastyczne, pojawiają się także elementy legend morskich. Świetną kreację – Jacka Sparrowa, legendarnego pirata – stworzył Johnny Depp.
W samym sercu morza, 2015
XX wiek, niedawno odkryto właściwości łatwopalne tłuszczu wielorybiego, polowania na te stworzenia trwają w najlepsze. Statek wielorybniczy „Essex” wypływa na polowanie, załoga nie spodziewa się jednak, że będzie musiała stawić czoła ogromnemu kaszalotowi. Wielorybnicy po porażce w starciu z bestią, pozostają na morzu przez trzy miesiące. Bez wątpienia inspiracją do powstania filmu była powieść „Moby Dick” Hermana Melville.
Lighthouse, 2019
Ostatnia propozycja to horror, który opowiada historię dwóch latarników powoli popadających w obłęd na odizolowanej wyspie. Reżyser zawarł w filmie elementy legend morskich. Są tu obecne m.in. syreny lub mewy, będące duszami zmarłych marynarzy. Film zrealizowany w czerni i bieli i mocno kadrowany, pogłębia w widzu poczucie izolacji. Fani klasycznych horrorów i morskich historii będą zadowoleni.