< Powrót
5
lipca 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Cornelis van Wieringen/Wikipedia
pogoda
W 1588 r. Hiszpanie stracili swoją flotę u wybrzeży Anglii nie w walce, tylko przez sztormy.

Gdy pogoda zmienia bieg historii

O klimacie debatuje się ostatnio niemal non stop. Czy i jak się zmienia? Dlaczego? Czy czeka nas ocieplenie, czy raczej wręcz przeciwnie? Tymczasem Marcus Rosenlund proponuje przyjrzeć się temu, jak pogoda zmieniała bieg historii.

Rosenlund jest fińskim dziennikarzem zajmującym się od lat popularyzacją nauki. Polski czytelnik ma teraz szansę zapoznać się z jego świetną książką „Gdy pogoda zmienia bieg historii”. Tytuł streszcza dokładnie jej treść.

Publikacja pokazuje bowiem, jak warunki pogodowe wpływały na różnego rodzaju wydarzenia w dziejach świata. Rosenlund śledzi ten proces od czasów prehistorycznych po współczesne. Gros przypadków wiąże się ze zjawiskami morskimi: sztormami i prądami.

Czytelnik może poznać dzieje Doggerlandu – Atlantydy Morza Północnego. Dowiaduje się, dlaczego nie udawały się inwazje na Wielką Brytanię i Japonię oraz kolonizacja Nowego Świata przez wikingów. Jest też wiele o wpływie zmian pogodowych na historię Średniowiecza i Oświecenia, a także jaki wpływ na dzieje Europy miały… ziemniaki.

Wszystko to uzmysławia nam, jak skomplikowanym procesem jest historia i jak wiele czynników ją kształtuje. W tym pogoda, której często nie doceniamy i nie bierzemy pod uwagę analizując wydarzenia z przeszłości.

„Gdy pogoda zmienia bieg historii”, Marcus Rosenlund, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, str. 256 (www.wuj.pl), Seria Historiai

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ