< Powrót
22
lipca 2016
Tekst:
IM
Zdjęcie:
Fb/Monika Kwiatkowska
MŚ ORC

„GoodSpeed” wygrywa wyścig na MŚ ORC!

Wczorajsze (21 lipca) wyścigi Mistrzostw Świata ORC w Kopenhadze załoga jachtu „GoodSpeed” ze skipperem Łukaszem Trzcińskim (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej) zakończyła na jedenastym miejscu, wygrywając jeden wyścig i kończąc drugi na czwartej pozycji.

Klasy B i C podzielone na grupę złotą i srebrną ścigały się wczoraj walcząc o medalowe pozycje.

Doskonały wiatr, 9-11 węzłów, momentami nawet zbyt silny, sprzyjał żeglarzom z grupy C. Jak podkreślają organizatorzy, niespodzianką dla wszystkich była pierwsza pozycja Łukasza Trzcińskiego na „GoodSpeedzie” w szóstym wyścigu i czwarta w siódmym. W podsumowaniu dnia załoga zdobyła pierwsze miejsce!

„GoodSpeed” walczący na mistrzostwach w grupie C awansował po wczorajszych biegach z 26 na 11 miejsce.

02 GoodSpeed 2016 07 21 Kwiatkowska

– Jeśli chcecie nas pokonać, musicie przyjechać do Gdańska! – powiedział uradowany Trzciński, który jest jednym z organizatorów przyszłorocznych Mistrzostw Europy w ORC, które odbędą się w tym mieście.

Płynące również w tej grupie polskie jachty – „Vihuela” z Eugeniuszem Ginterem (CSW Opty Ustka) i „Aquarella” z Andrzejem Zielińskim (YC Conrada, Gdańsk) zajmują odpowiednio miejsca 57 i 59. Również na 59 pozycji jest startujący w grupie B „Hobart” z Mirosławem Zemke (niezrzeszony/Gdańsk).

Pełne wyniki

ORC jest formułą dla jachtów morskich, w której miejsce zajęte przez jacht podczas regat obliczane jest na podstawie zestawienia czasu przepłynięcia trasy wyścigu i teoretycznych osiągów łodzi. Wszystkie dane oblicza specjalny program komputerowy, symulujący zachowanie każdej konkretnej jednostki na wodzie w czasie żeglugi. Otrzymuje się w ten sposób prędkość regatową łódki na podstawie wielu parametrów podwodnej części kadłuba takich jak: jego kształt, kil, płetwa sterowa, balasty miecze boczne, oraz takielunku, czyli: grota, wysokości masztu, umiejscowienia bomu i tak dalej. Program zbiera te dane oraz informacje hydrodynamiczne i aerodynamiczne, oblicza prędkość jachtu w różnych warunkach wiatrowych, od sześciu do dwudziestu węzłów i dla ośmiu kątów wiatru, od 52 do 180 stopnia. Zebrane i opracowane informacje sumowane są z rzeczywistym miejscem zajętym przez jacht w regatach i na tej podstawie ustalana jest ostateczna kolejność łódki na mecie. ORC to najpopularniejsza i uznawana za najlepszą, formuła przelicznikowa stosowana na całym świecie.

W 2017 roku, w Gdańsku rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy ORC. W komitecie organizacyjnym imprezy znaleźli się przedstawiciele Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku i władz Gdańska. Bazą regat będzie Marina Gdańsk przy ul. Szafarnia.

Z NAPISEM POL

ORC EC 2017

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ