< Powrót
6
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Marcin Palacz
przewodniki
Przystań Søndre Bådehavn w Rønne na Bornholmie.

Grecja i Bornholm bez tajemnic

„242 miejsca w Grecji które warto zobaczyć żeglując” oraz „Bornholm i archipelag Ertholmene” to dwa nowe przewodniki dla żeglarzy, które wyszły nakładem Wydawnictwa Nautica.

Morza otaczające Grecję oraz wody wokół Bornholmu należą do ulubionych akwenów polskich żeglarzy morskich. Nic więc dziwnego, że Nautica wydała dwa przewodniki, które łączą w sobie przydatne porady żeglarskie z mnóstwem fotografii oraz bogactwem informacji turystycznych.

przewodnikiPierwsza z książek, „242 miejsca w Grecji które warto zobaczyć żeglując”, jest istną encyklopedią wiedzy o największych atrakcjach dawnej Hellady. Jej autorami są Elżbieta i Piotr Kasperaszkowie – żeglarze, turyści i pisarze, mający w dorobku przewodniki i artykuły poświęcone Grecji. Publikacja została podzielona na osiem części, koncentrujących się na różnych częściach kraju – Morzu Jońskim, Peloponezie, Zatoce Sarońskiej i Argolidzkiej, Cykladach, Sporadach Północnych i Evii, północy Grecji, północnych i wschodnich Wyspach Egejskich, Dodekanezie oraz Krecie i wyspach na południe od niej.

Jak przyznają Elżbieta i Piotr Kasperaszkowie, ideą publikacji jest pokazanie różnorodności Grecji, miejsc nieoczywistych i ciekawych. Nie ma tam więc największych atrakcji turystycznych, jak góra Olimp czy zabytki Aten. Czytelnik znajdzie za to informację, że w trzecią sobotę sierpnia w Leonidion obchodzone jest święto bakłażana, że na wyspie Aegina jest najlepiej zachowana świątynia w całej Grecji, a niedaleko Sigri zobaczyć można skamieniały las. Przewodnik pisany jest z perspektywy wody, dlatego znajdziemy tam też podstawowe informacje żeglarskie. Nie ma jednak szczegółowych map, ani dokładnych danych o marinach i portach.

przewodniki„Bornholm i archipelag Ertholmene” natomiast to zbiór najważniejszych wiadomości dla każdego żeglarza-turysty, który chciałby popłynąć na te duńskie wyspy. „Książka pomyślana jest jako kompendium wiedzy potrzebnej podczas rejsu na Bornholm” – pisze we wstępie Marcin Palacz, żeglarz i autor poczytnych poradników żeglarskich. I rzeczywiście tak jest, ponieważ na 140 stronach znaleźć można locję, mapy morskie i lądowe, zdjęcia, porady dla zwiedzających oraz mnóstwo informacji o geografii i historii Bornholmu.

Poradnik podzielony został na pięć głównych rozdziałów. Czytelnik znajdzie w nich praktyczne informacje turystyczne oraz żeglarskie, historię wyspy, porty na Bornholmie oraz tamtejsze atrakcje. Marcin Palacz jako doświadczony żeglarz wiele miejsca poświęcił zwłaszcza przystaniom, portom i marinom. Dzięki temu żeglarz ma w jednym miejscu nie tylko najważniejsze informacje, mapy oraz numery kontaktowe do bosmanatów i oficerów dyżurnych, ale też opisy podejść.

Elżbieta i Piotr Kasperaszkowie, 242 miejsca w Grecji które warto zobaczyć, żeglując, Wydawnictwo Nautica 2021, 232 strony.

Marcin Palacz, Bornholm i archipelag Ertholmene, Wydawnictwo Nautica 2021, 140 stron.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ