< Powrót
2
lutego 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Kotwica
22 jachty rywalizowały w 2018 roku w poprzedniej edycji Jubileuszowych Regat JKM Gryf.

Gryf i Kotwica z bogatymi planami na jubileuszowy rok

95-lecie założenia obchodzi w tym roku Jacht Klub Morski Gryf, a 65-lecie Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica. Oba gdyńskie kluby będą upamiętniały rocznice przez cały 2023 rok.

Bez nich nie tylko gdyńskie, ale i polskie żeglarstwo nie wyglądałoby tak samo. Zarówno Jacht Klub Morski Gryf, jak i Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica złotymi zgłoskami zapisały się bowiem w historii. Gryf został założony 1928 roku, a do jego najsłynniejszych członków należeli m.in. twórca klasy Omega Juliusz Sieradzki i Leonid Teliga – pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat.

Choć Kotwica obchodzi swoje 65-lecie, rodowód ma znacznie dłuższy – klub czuje się spadkobiercą tradycji przedwojennego Oddziału Morskiego Oficerskiego Yacht Klubu. Również ta organizacja ma się czym pochwalić – m.in. startami Teresy Remiszewskiej na „Komodorze” w regatach OSTAR ’72 oraz Zygfryda Perlickiego z załogą na „Hadarze” i Tadeusza Siwca na „Nauticusie” w Admiral’s Cup ‘79. I to właśnie JKMW Kotwica jako pierwszy rozpocznie świętowanie.

– Obchody rozpoczynamy w czwartek 2 lutego o godzinie 17 – zapowiada Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica. – Będzie to uroczyste zebranie Zarządu, Sądu Klubowego, Komisji Rewizyjnej oraz byłych komandorów i zasłużonych członków honorowych. Z kolei 23 marca, na walnym zebraniu sprawozdawczym, m.in. przedstawimy historię Kotwicy, a na stronie internetowej opublikujemy historyczne protokoły pierwszych posiedzeń Zarządu.

Z okazji 65-lecia założenia klubu, 3 maja Kotwica otworzy sezon żeglarski wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Kulminacja obchodów nastąpi zaś w czasie Święta Morza, podczas którego klub zorganizuje regaty Puchary Marynarki Wojennej oraz rocznicową, integracyjną imprezę żeglarską. Ponadto pod hasłem 65-lecia na przełomie lipca i sierpnia odbędzie się wieloetapowy rejs jachtu „Sarmata” do Zatoki Botnickiej i Zatoki Fińskiej. W rejsach historycznych, wspólnie z Muzeum Zimnej Wojny, pływała będzie zaś „Legia”. W połowie października odbędzie się zwieńczenie rocznicowego roku – regaty i impreza na zakończenie sezonu.

rocznice Kotwica

Uroczystości 50-lecia Gryfu. Odznaczenie odbiera Juliusz Sieradzki, a chorążym jest Bronisław Franciszek Kuśnierz.
Fot. arch. JKM Gryf.

Bogate plany ma też JKM Gryf.

– Na budynku klubu powiesimy duży baner, na którym wyszczególnimy tegoroczne imprezy – zarówno jubileuszowe, jak i te na stałe wpisane do naszego kalendarza – opowiada Zbigniew Tarała, kierownik JKM Gryf. – Najpierw, w dniach 2-4 czerwca, odbędą się Regaty Jubileuszowe na trasie Gdynia – Ölands Södra Grund – Gdynia, które organizujemy co pięć lat.

Następną imprezą będą lipcowe Regaty Samotników i Regaty Gdynia – Władysławowo – Gdynia, które odbędą się na początku września. Kulminacją obchodów będzie uroczyste zakończenie sezonu, które Gryf planuje zorganizować 28 października – dokładnie w rocznicę założenia klubu. Będzie to okazja do uhonorowania zasłużonych członków odznakami klubowymi oraz Pomorskiego i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Ponadto w sali wykładowej klubu wyeksponowana zostanie wystawa o przedwojennej historii Gryfu. Pod koniec roku planowane jest też wydanie kalendarza na 2024 rok. Trwają również prace nad klubową monografią, którą przygotowują Marek Twardowski i Mariusz Konarski. Będzie to uzupełnienie poprzedniej książki, wydanej na 80-lecie Gryfu. Publikacja wzbogacona zostanie m.in. o historię jachtów i wspomnienia członków. Data wydania nie jest jednak jeszcze ustalona.

Strona JKMW Kotwica

Strona JKM Gryf

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ