< Powrót
8
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Staniul i Sztorch

GSD 2021: Polscy żeglarze na czele MŚ juniorów w klasie 49er

Pierwszego dnia rozgrywanych w ramach regat Gdynia Sailing Days mistrzostw świata juniorów w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17 znakomicie wypadli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), którzy w klasie 49er przewodzą stawce 43 załóg z 18 państw.

Na siódmej pozycji w gronie skiffistów plasują się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Wśród kobiet w klasie 49erFX Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) zajmują 21. lokatę. W sumie w Gdyni rywalizuje 111 załóg z 22 krajów.

W środę 7 lipca żeglarze we wszystkich klasach trzy razy stanęli na starcie. Staniul i Sztorch wygrali w swojej grupie dwa pierwsze wyścigi, a w trzecim starcie dopłynęli na metę na drugim miejscu.

– Panowały świetne warunki i wszystkie wyścigi rozegrane zostały w równym wietrze – powiedział Dominik Buksak, reprezentant Polski w klasie 49er, który w czasie mistrzostw pełni rolę trenera. – Jestem też bardzo zadowolony z postawy naszych zawodników. I nie chodzi mi tylko o zajęte pozycje, bo one zależą też od dyspozycji rywali, tylko z faktu, że solidnie żeglowali. Chłopcy popłynęli na miarę swoich możliwości i właśnie o to w tych zawodach chodzi. Mikołaj i Kuba powinni robić to, co potrafią, a wtedy wszystko będzie dobrze i zapewni im to wysokie miejsce. Oczywiście założenie jest takie, że nie mają patrzeć na wyniki, analizować miejsc i liczyć punktów. Muszą być skoncentrowani na każdym kolejnym wyścigu i każdym kolejnym dniu. Za nami dopiero 20 procent regat i wiele się jeszcze może wydarzyć.

Biało-czerwoni potwierdzili przynależność do światowej czołówki. Na początku lipca 2019 roku w norweskiej miejscowości Risor uplasowali się w mistrzostwach świata juniorów tuż za podium, natomiast w grudniu tamtego roku w Vilamourze w Portugalii w mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej wywalczyli brązowy medal, a triumfowali do lat 21.

– Takimi rzeczami nie można się sugerować, bo do każdych regat trzeba podejść jak do nowego wyzwania – dodał Buksak. – To co było miesiąc, a tym bardziej ponad rok temu, nie ma już żadnego znaczenia. Każdy zaczął te mistrzostwa z tej samej pozycji i każdy miał identyczne szanse na zwycięstwo. W niedzielę przekonamy się jak je poszczególne załogi wykorzystały.

Za Polakami plasują się Niemcy Paul Pietzcker i Linus von Oppen oraz Hiszpanie Andres Barrio i Antonio Martinez. Wysoką siódmą pozycję zajmują Butowski i Machowski, którzy wywalczyli trzecie oraz dwa razy piąte miejsce.

– Dzisiaj warunki do żeglowania były idealne, aczkolwiek celujemy w trochę słabszy wiatr – skomentowała druga polska załoga. – Ze swojej postawy jesteśmy jednak zadowoleni, bo debiutujemy w tych mistrzostwach, a pływamy równo i w czołówce. Mamy nadzieję, że kolejne dni będą dla nas równie udane.

W Gdyni w klasie 49er rywalizują jeszcze dwie polskie ekipy. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn) zajmują 12., a Mateusz Ksobich i Patryk Różak (OŚ AZS Poznań) 39. lokatę.

W klasie 49erFX ścigają się 54 załogi z 15 krajów. W tym gronie są także duety męskie i mieszane, ale w mistrzostwach świata uwzględnione będą tylko kobiece ekipy. Na razie w ogólnej klasyfikacji prowadzą Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, które wyprzedzają Niemców Moritza Dorau’a i Riko Rockenbaucha oraz Duńczyków Helenę Wolff i Carla Slotha.

Najwyżej z biało-czerwonych, na 21. pozycji, plasują się Czapska i Rajchert, Marcelemu Mierzwickiego i Franciszkowi Borysowi (YKP Gdynia) przypada 24 pozycja, Patrykowi Kosmalskiemu (Chojnicki Klub Żeglarski) i Marcelemu Montrymowiczowi (OKŻ Olsztyn) 42., a Marcelinie Korszon i Zuzannie Mróz (Nauticus YC Olsztyn) 49. pozycja.

Wśród 14 załóg z dziewięciu państw w katamaranach Nacra 17 nie ma Polaków. Po trzech wyścigach liderują Włosi Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, drudzy są Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin, a czołową trójkę zamykają Niemcy Jesse Lindstadt i Jill Paland.

Mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 zakończą się w niedzielę 11 lipca. Organizatorzy planują przeprowadzić w sumie 15 wyścigów, po 3 każdego dnia. Regaty te są częścią Gdynia Sailing Days – jednej z najważniejszych imprez regatowych w basenie Morza Bałtyckiego.

Wyniki:
49er
49erFX
Nacra 17

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ