< Powrót
19
maja 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
sezonu
Siedziba Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w Charzykowach.

Huczna inauguracja sezonu żeglarskiego nad Jeziorem Charzykowskim

W Charzykowach, kolebce polskiego żeglarstwa, otwarty zostanie w niedzielę 22 maja ogólnopolski i pomorski sezon żeglarski. Wydarzenie, będące częścią obchodzonego przez cały rok 100-lecia żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego, obfitować będzie w atrakcje.

Stulecie powstania świętuje w tym roku Chojnicki Klub Żeglarski – najstarszy polski klub żeglarski oraz jeden z czterech założycieli Polskiego Związku Żeglarskiego. Nic więc dziwnego, że nad Jeziorem Charzykowskim w niedzielę 22 maja odbędzie się nie tylko charzykowskie, ale też ogólnopolskie i pomorskie otwarcie sezonu żeglarskiego.

– O godzinie 11.30 zbieramy się na przystani ChKŻ i przechodzimy z pocztami sztandarowymi w asyście orkiestry Marynarki Wojennej do kościoła na mszę – zapowiada Krzysztof Pestka, komandor Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. – Jest naszą tradycją, że przed i po sezonie spotykamy się w charzykowskiej świątyni. Następnie, o godzinie 13, zaplanowaliśmy najbardziej uroczysty moment, czyli podniesienie bandery i otwarcie sezonu żeglarskiego.

W tym roku wydarzenie będzie miało szczególny charakter – w Charzykowach nastąpi Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego i Otwarcie Pomorskiego Sezonu Żeglarskiego. Bezpośrednio po uroczystości na nabrzeżu odsłonięty zostanie pomnik Ottona Weilanda. Monument będzie miał formę obustronnej ławeczki w kształcie łodzi z omasztowaniem, z której będzie można podziwiać siedzibę ChKŻ lub Jezioro Charzykowskie.

Następnie, o godzinie 14, w hangarze klubu otwarta zostanie wystawa historyczna „Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego”. Kwadrans później rozpocznie się uroczystość w amfiteatrze dla zaproszonych gości, na której pokazany zostanie m.in. film o historii żeglarstwa chojnicko-charzykowskiego. Będzie to też okazja do ogłoszenia wyników konkursu na żeglarza stulecia w Chojnicach.

– O godzinie 15 rozpoczną się koncerty szantowe – dodaje komandor Pestka. – Wystąpią trzy zespoły – EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki i Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Godzinę później Jeziorem Charzykowskim przepłynie parada. Mobilizujemy się, żeby jednostek było na niej jak najwięcej. Samych jachtów stacjonujących w Charzykowach jest setka, do tego dojdą kajakarze i smocze łodzie.

Planowane wydarzenia, oprócz uroczystości w amfiteatrze, są otwarte dla wszystkich.

Strona internetowa klubu

Chojnicki Klub Żeglarski powstał za sprawą Ottona Weilanda, który od 1912 roku uprawiał żeglarstwo na Jeziorze Charzykowskim. W ciągu kilku lat zgromadził wokół siebie grono pasjonatów sportów wodnych, z którymi w 1919 roku założył Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa. Trzy lata później, 16 marca 1922 roku, powstało Towarzystwo Przyjaciół Żeglarstwa, które w 1923 roku zmieniło nazwę na Klub Żeglarski Chojnice. Zlikwidowany w 1950 roku, został reaktywowany dwadzieścia lat później jako Chojnicki Klub Żeglarski.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ