< Powrót
19
czerwca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej
II Żeglarska Parada Świętojańska zgromadziła blisko 50 jachtów.

III Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę

Ponad 40 rozświetlonych jachtów popłynie w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej w sobotę 22 czerwca. Zapraszamy do oglądania widowiska z Bulwaru Nadmorskiego i gdyńskiej plaży.

Przed nami trzecia edycja Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Wyjątkowej imprezy, w której żeglarze z całej Polski płyną w barwnej kawalkadzie wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego. Udział w niej weźmie ponad 40 jachtów. M.in. zbudowany w 1936 roku „Orion”. A także „Copernicus” – uczestnik wokółziemskich, załogowych regatach Whitbread Round the World Race 1973-1974. Będzie „Hadar”, na którym Zygfryd „Zyga” Perlicki wziął udział w tragicznym wyścigu Fastnet 1979. I „Gdynia”, służąca Ośrodkowi Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

– O paradzie powiedziała mi moja załogantka, Maria Kurant, i postanowiłem wziąć w niej udział – mówi Jerzy Matuszak, skipper jachtu „Dancing Queen” i morski żeglarski mistrz Polski ORC 2018 załóg dwuosobowych. – To interesujący pomysł i ciekawa odmiana od pływania regatowego.

W III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej popłynie również Joanna Pajkowska. W kwietniu ukończyła wokółziemski rejs solo non stop, a w 2017 roku zwyciężyła w dwuosobowych transatlantyckich regatach TwoSTAR 2017. Jedna z najsłynniejszych polskich żeglarek o godzinie 19, podczas koncertu Cudawianki na gdyńskiej plaży, zostanie również powitana przez władze Gdyni i Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

III Żeglarską Paradę Świętojańską będzie można obserwować z Bulwaru Nadmorskiego i plaży miejskiej. Wszystkie jachty będą podświetlone. Po godzinie 22.15 jednostki ustawią się w szyku, a ich załogi odpalą czerwone race.

Program parady:
20.00 – odprawa kapitanów
20.30-21.00 – wypłynięcie na linię startu do parady
21.10-21.30 – start do parady, odpalenie dodatkowego oświetlenia
21.30-22.15 – parada i ustawienie się wszystkich jachtów w szyku na wysokości plaży gdyńskiej
22.15-22.40 – utrzymanie szyku i odpalenie rac na jachtach
22.40-22.50 – wejście do portu jachtowego
23.00 – spotkanie integracyjne załóg jachtów oraz zaproszonych gości

Podczas spotkania integracyjnego dla załóg, które odbędzie się na falochronie wschodnim gdyńskiej mariny, wręczona zostanie okolicznościowa nagroda dla najpiękniej oświetlonego jachtu z najweselszą załogą.

Skipperzy jachtów chętni do wzięcia udziału w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej mogą się zgłaszać do Jerzego Jałoszewskiego (tel. 604-543-210, e-mail j.jaloszewski@3-miasto.com.pl) do piątku 21 czerwca. Organizatorem imprezy jest Pomorski Związek Żeglarski. III Żeglarska Parada Świętojańska odbywa się w ramach Święta Morza w Gdyni oraz obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Regulamin imprezy

Formularz zgłoszeniowy w formacie .pdf

Formularz zgłoszeniowy w formacie .docx

PODZIEL SIĘ OPINIĄ