< Powrót
27
kwietnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
mat. prasowe
Kotwica
W ubiegłym roku po raz pierwszy jachty rywalizowały w Memoriale komandora Edwarda Kinasa.

Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica gotowy na intensywny sezon

Start w mistrzostwach świata ORC, udział w The Tall Ships’ Races i remont historycznego jachtu „Legia” – Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica w Gdyni ma ambitne plany na 2021 rok.

Choć pandemia COVID-19 znacznie opóźniła w ubiegłym roku rozpoczęcie żeglarskich aktywności, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica nie ma powodów do narzekań.

– Nie mieliśmy żadnego wypadku ani awarii, a jeżeli chodzi o wykorzystanie jachtów, to był jeden z lepszych sezonów w ostatnich latach – wspomina Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica. – Powodem do dumy było zaś zdobycie przez jacht „Hadar” pod kapitanem Jerzym Brezdeniem Morskiego Żeglarskiego Mistrzostwa Polski ORC. Udało nam się też uporządkować finanse i sprawy majątkowe klubu i gospodarkę materiałową.

JKMW Kotwica jest już przygotowany także do zbliżającego się 63. klubowego sezonu żeglarskiego, który rozpocznie już w najbliższy weekend.

– W ubiegłym roku po odejściu od nas nieodżałowanego Edwarda Kinasa, naszego długoletniego komandora, zarząd jednogłośnie podjął uchwałę, że Regaty o Puchar Komandora JKMW Kotwica, organizowane 1 maja na otwarcie sezonu, będą nazywane Memoriałem Komandora Edwarda Kinasa – mówi Artur Pierzyński. – 2 maja są Regaty Flagi Państwowej, a dzień później Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu tych ostatnich, o godzinie 16, odbędzie się uroczystość wręczenia pucharów oraz otwarcia sezonu żeglarskiego. Niestety z uwagi na obostrzenia pandemiczne będzie ona skromna.

Majowe regaty, których współorganizatorami są Ośrodek Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski, odbędą się w klasach ORC i KWR oraz w grupie Open. Na starcie spodziewanych jest kilkanaście jachtów. Klub planuje zorganizować w tym sezonie jeszcze cztery imprezy.

– Bieg Kaprów, czyli długodystansowe regaty na trasie Gdynia – Christiansø – Gdynia (3-6 czerwca)

– Regaty o Puchary Marynarki Wojennej (25-27 czerwca)

– Regaty Urzędu Morskiego (28 sierpnia)

– Regaty zakończenia sezonu – Memoriał Bitwy pod Oliwą i Puchar Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej (16-17 października)

Klubowe jachty popłyną także w regatach organizowanych przez inne kluby oraz wezmą udział w dwóch dużych międzynarodowych imprezach. W sierpniu „Hadar” pod dowództwem Jerzego Brezdenia wystartuje w mistrzostwach świata ORC w Tallinie, a od 26 czerwca do 3 sierpnia „Tornado” będzie rywalizowało w The Tall Ships’ Races – znanych także jako Operacja Żagiel – na trasie Kłajpeda – Turku – Tallin – Mariehamn – Szczecin.

– Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc, więc zachęcamy aspirujących żeglarzy regatowych do wzięcia udziału w Operacji Żagiel – mówi komandor Kotwicy. – W tym roku z uwagi na pandemię nie ma limitu wiekowego, więc jesteśmy otwarci też wszystkich.

Kotwica

„Tornado” i „Legia” – dwa zasłużone jachty Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.
Fot. Tadeusz Lademann

Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w tym roku planuje też zorganizować odbudowę drewnianego jachtu „Legia”. Na tej wybudowanej w 1968 roku jednostce generał Ryszard Kukliński pływał w rejsach szpiegowskich, podczas których nawiązał pierwszy kontakt z CIA, a w późniejszych latach docierała ona nawet do rosyjskiej Arktyki.

– Legia stanowi dla nas wyzwanie – przyznaje Artur Pierzyński. – W ubiegłym roku walne zebranie udzieliło zgody na sprzedaż, ale potencjalny nabywca się wycofał i do transakcji nie doszło. Legia została w klubie i dramatycznie domaga się remontu. Całkowity koszt odbudowy jachtu został oszacowany na 1,9 mln zł. Zebranie takich funduszy graniczy z cudem. Ubiegaliśmy się o dotację z Funduszu Patriotycznego, ale jej nie dostaliśmy, więc będziemy poszukiwać sponsorów. W maju ekipa z niemieckiej telewizji, która kręci film o historii generała Kuklińskiego, część zdjęć zrobi na Legii, więc może nam to pomóc.

Obecnie władze klubu starają się o patronat rządu na odbudowę i prowadzą rozmowy w sprawie finansowania. Na mówienie o szczegółach jest jednak jeszcze za wcześnie. Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica myśli już o przyszłym roku – w 2022 roku przypada 90. rocznica utworzenia Oddziału Morskiego Oficerskiego Yacht Klubu RP, do którego tradycji odwołuje się gdyński klub.

– Regaty są świętem dla żeglarzy i w ten sposób chcielibyśmy uczcić tę rocznicę – dodaje Pierzyński. – Wiele zależy od kalendarza, a chcielibyśmy żeby ta impreza znalazła się w klasyfikacji np. Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski. Myślimy też o imprezach towarzyszących. Na razie koncentrujemy jednak o wyzwaniach tego sezonu.

Strona Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica

PODZIEL SIĘ OPINIĄ