< Powrót
23
października 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. JKM „Gryf” Gdynia
Jacht Klub Morski
Juliusz Sieradzki przyjmuje odznaczenie podczas uroczystości z okazji 50-lecia JKM „Gryf” Gdynia.

Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia świętuje 90-lecie założenia

90 lat temu powstał Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia, jeden z najbardziej zasłużonych klubów w Polsce. W sobotę 27 października jego członkowie uczczą rocznicę i uroczyście zamkną sezon.

30 października 1928 roku w kawiarni „Grand Cafe” grupa gdynian, m.in. budowniczy portu Tadeusz Wenda, dowódca Floty w Gdyni komandor Józef Unrug i komendant „Daru Pomorza” Konstanty Maciejewicz, założyli Klub Sportowy „Gryf”, który szybko stał się jednym z najważniejszych ośrodków żeglarstwa morskiego w Polsce.

W ciągu 90 lat przez klub przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy żeglarzy, a do jego członków należeli m.in. Juliusz Sieradzki – regatowiec i twórca klasy Omega, Leonid Teliga – pierwszy Polak, który samotnie opłynął świat oraz Zbigniew Puchalski, który zasłynął startami w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. W 2018 roku JKM „Gryf” wciąż jest w dobrej formie – zrzesza ponad dwustu członków, posiada dziewięć jachtów żaglowych i dwa motorowe, szkoli i organizuje regaty.

W sobotę 27 października członkowie i sympatycy klubu będą mieli okazję podsumować ten i osiemdziesiąt dziewięć wcześniejszych sezonów.

– O godzinie 17 przed siedzibą JKM „Gryf” rozpocznie się uroczystość klubowego zamknięcia sezonu żeglarskiego i pomorskiego sezonu motorowodnego z Pomorskim Związkiem Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego – mówi Zbigniew Tarała, kierownik „Gryfu”. – Będzie to okazja do uhonorowania naszych najbardziej zasłużonych członków odznaczeniami klubowymi i związkowymi oraz wspólnej zabawy.

W przygotowaniu jest nowa wersja książki o historii Jacht Klubu Morskiego „Gryf” Gdynia, której autorem jest historyk Marek Twardowski, kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza”. Jej wydanie planowane jest jednak dopiero w przyszłym roku.

Historię klubu można poznać w broszurze, którą na 90-lecie przygotował Jacht Klub Morski „Gryf”.

Cały czas też, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego (al. Jana Pawła II 11) można oglądać wystawę z okazji 90-lecia klubu.

W 2013 roku Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z JKM „Gryf” Gdynia obchodził jego 85-lecie. Z tej okazji, oraz w ramach obchodzonego wówczas Roku Leonida Teligi, w hangarze klubu został wystawiony zabytkowy jacht „Opty” tego żeglarza. Ponadto w siedzibie Fundacji Helios wyświetlano film „Sprawdzić siebie”, w którym Leonid Teliga opowiada o swoim samotnym rejsie dookoła świata.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ