< Powrót
22
czerwca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
jak zacząć żeglować
Rozpoczęcie żeglowania wcale nie jest trudne.

Jak zacząć żeglować?

Piękno żeglarstwa polega m.in. na tym, że można je uprawiać w każdym wieku. Rozpoczęcie takiej przygody nie jest też trudne. Sprawdźcie, jak zacząć żeglować.

Usłyszałeś o Optimistach od kolegi z klasy, zamarzyłaś o przygodach po spotkaniu z żeglarzem-podróżnikiem, czy może chciałbyś dołączyć do jednej z radosnych załóg, które spotkałeś podczas zlotu żaglowców? Wspaniale! Tylko jak zrobić ten pierwszy krok, żeby zacząć żeglować? Pomożemy.

Czy potrzebuję własnego jachtu?

Nie. Własna jednostka nie jest niezbędna ani na początku przygody z żeglarstwem, ani na późniejszym etapie. Wielu słynnych polskich żeglarzy nie posiada jachtu, ale pływa na klubowych łódkach lub czarteruje je od prywatnych firm.

Jak zacząć żeglować rekreacyjnie?

Pierwszy krok najlepiej postawić w najbliższym klubie żeglarskim. Kluby dysponują najczęściej flotą jachtów, wykwalifikowanymi żeglarzami, instruktorami i trenerami oraz mają doświadczenie we wprowadzaniu nowicjuszy do świata żeglarstwa. Warto też na początku spróbować bliżej domu lub na polskim Bałtyku, niż od razu myśleć o Chorwacji czy Karaibach. Zwłaszcza że może się okazać, iż żeglarstwo nie jest jednak tak porywające jak w wyobrażeniach lub wyjątkowo silna choroba morska skutecznie psuje przyjemność z pływania. Po zebraniu pierwszych doświadczeń, kolejnym krokiem jest zrobienie patentu – na początek żeglarza jachtowego lub jachtowego sternika morskiego, jeżeli chce się prowadzić łódki nie tylko po wodach śródlądowych. Tu także warto oprzeć się o kluby, szkoły i organizacje, które mają wykwalifikowaną kadrę i wieloletnie tradycje w uczeniu żeglowania.

Optimisty są najpopularniejszą klasą dla dzieci rozpoczynających przygodę z żeglarstwem.
Fot. Jędrzej Szerle

Jak zacząć żeglować sportowo?

To ścieżka głównie skierowana do najmłodszych. Bo choć zdarza się, że dorosła osoba z sukcesami wchodzi do zawodowego żeglarstwa sportowego, są to nieliczne przypadki. Tu także najlepszym rozwiązaniem będzie najbliższy klub żeglarski. Naukę najczęściej zaczyna się na łódce klasy Optimist, choć nie jest to jedyne rozwiązanie na początek sportowej przygody. Później, najczęściej w wieku około 15 lat, następuje zmiana jachtu na przygotowujący do pływania w klasach olimpijskich, np. Laser 4,7, 420 i Techno 293. Jak szczegółowo wygląda podział na klasy sportowe przeczytać można w innym artykule.

Jak zacząć żeglować regatowo?

Niezależnie czy marzy ci się zwycięstwo w regatach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych, Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej czy The Ocean Race, najważniejsza jest praktyka. Wcześniej jednak trzeba mieć podstawowe umiejętności żeglarskie, najlepiej poświadczone patentem. Dalszym krokiem, jeżeli nie ma się własnego jachtu, powinno być znalezienie sternika, który akurat poszukuje osoby do załogi na regaty. Warto też chodzić na szkolenia i seminaria regatowe, które są organizowane przez różne ośrodki.

jak zacząć żeglować

„Zawisza Czarny” przyjmuje na pokład nie tylko harcerzy.
Fot. Tadeusz Lademann

Jak zacząć żeglować na żaglowcach?

Choć część żaglowców, np. „Dar Młodzieży” czy „Iskra” służy wyłącznie szkoleniu marynarzy, inne także szkoleniu i wychowaniu morskiemu harcerzy i żeglarzy. W kilkudniowe lub kilkutygodniowe rejsy można popłynąć m.in. na „Generale Zaruskim”, „Zawiszy Czarnym” i „Pogorii”. Nie trzeba mieć doświadczenia żeglarskiego. Ta forma żeglowania wymaga jednak dotarcia do któregoś z nadmorskich miast.

Jak popłynąć w żeglarskiej wyprawie?

Organizatorzy wypraw często udostępniają miejsca na poszczególnych etapach żeglarzom nieposiadającym wielkiego doświadczenia. Czasami nie wiąże się to z wielkimi kosztami i trzeba pokryć jedynie swoją część wyżywienia, paliwa i opłat portowych. Częściej jednak sam udział jest płatny i żeby opłynąć legendarny przylądek Horn, trzeba przygotować się na wydatek liczony w tysiącach złotych.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ