< Powrót
29
listopada 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski, www.oficynamorska.pl
najsłynniejsze współczesne zagraniczne żaglowce
„El-Mellah” na Zatoce Gdańskiej podczas testów morskich.

Jakie są najsłynniejsze współczesne zagraniczne żaglowce?

Szkolą adeptów marynarki, zapewniają rekreację i wychowują młodzież na morzu. Jakie są najsłynniejsze współczesne zagraniczne żaglowce?

Choć wydawałoby się, że w XX wieku wraz z odejściem windjammerów zakończyła się epoka żaglowców, to takie jednostki wciąż są obecne na morzach i oceanach świata. Nie tylko za sprawą starych statków, ale też nowych, które wciąż się buduje! Przeczytajcie zatem, jakie wybraliśmy najsłynniejsze współczesne zagraniczne żaglowce.

„Lê Quý Dôn”

Zaprojektowany został Zygmunta Chorenia, nie bez powodu nazywanego ojcem żaglowców, a zbudowany w Gdańsku w latach 2014-2015. Jest to trzymasztowy bark o długości 65 metrów, służący jako jednostka szkolna dla Marynarki Wojennej Wietnamu. Pływają na niej kadeci z wietnamskiej Akademii Marynarki Wojennej.

„Juan Sebastián Elcano”

Hiszpański czteromasztowy żaglowiec o długości 113 metrów, który uchodzi za najbardziej opływaną taką jednostkę na świecie. Od 1927 roku 10 razy opłynęła świat, pokonując ponad 2 mln Mm. Należy do Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej.

najsłynniejsze współczesne zagraniczne żaglowce

„Juan Sebastián Elcano”.
Fot. Armada Española/Wikipedia

„Golden Horizon”

Zwodowany w 2017 roku jako „Royal Clipper”, ale po zmianach właścicielskich cztery lata później otrzymał imię „Golden Horizon”. To pięciomasztowy bark, którego kadłub ma długość 133 metrów. Na pokład zabierać ma blisko 140 osób załogi i 330 pasażerów. W sierpniu 2022 roku ponownie został wystawiony na sprzedaż. Zygmunt Choreń, który zaprojektował kadłub jednostki, inspirował się słynnym żaglowcem „France II”.

„Kaliakra”

Barkentyna, siostra „Pogorii” i „Iskry”, choć z nieco zmienionym wnętrzem – w kajutach są hamaki. Zbudowana została w 1984 roku dla Wyższej Szkoły Morskiej w Warnie (obecnie Akademii Marynarki Wojennej) jako żaglowiec szkolny.

„El-Mellah”

Największy żaglowiec wybudowany w Polsce. Zwodowany został w 2015 roku, a dwa lata później przekazany właścicielowi – algierskiej Marynarce Wojennej. Ta trójmasztowa fregata ma 110 metrów długości, a zaprojektował ją Zygmunt Choreń. W szkoleniu załogi uczestniczyła zaś Akademia Morska (obecnie Uniwersytet Morski) w Gdyni.

„Kaiwo Maru II” i „Nippon Maru II”

Japońskie, bliźniacze, czteromasztowe barki szkolne zbudowane w latach 80. i służące w Narodowym Instytucie Edukacji Morskiej. Nazwy odziedziczyły po zasłużonych japońskich żaglowcach, które powstały pół wieku wcześniej, a obecnie pełnią funkcje muzeów. Mają 110 metrów długości.

„Royal Clipper”

Pięciomasztowa, pasażerska fregata, która powstała na bazie kadłuba „Gwarka” – nieukończonego polskiego żaglowca. W 2000 roku został ochrzczony jako „Royal Clipper”. Ma 133 metry długości i 16,4 metra szerokości, co czyni go drugim największym żaglowcem w historii.

najsłynniejsze współczesne zagraniczne żaglowce

„Royal Clipper”.
Fot. Orlica/Wikipedia

„Unión”

Żaglowiec peruwiańskiej Marynarki Wojennej, wybudowany w latach 2012-2015. To czteromasztowy bark o długości 115 metrów, co czyni go jednym z największych żaglowców na świecie. Przez Peru jest traktowany jako pływający ambasador tego kraju.

„Siedow”

Wybudowany w Kilonii w 1921 roku i początkowo był statkiem towarowym. Po II wojnie światowej przejęty przez Związek Radziecki. Jako szkolny statek Marynarki Wojennej wykorzystywany był do badań oceanograficznych. Obecnie jego armatorem jest Wyższa Techniczna Szkoła Morska w Kaliningradzie. W 2020 roku pokonał Przejście Północno-Wschodnie. Do zwodowania „Royal Clippera” był największym współczesnym żaglowcem.

„Stad Amsterdam”

Zbudowana w latach 1997-2000 holenderska fregata, która wzorowana jest na XIX-wiecznych kliprach. Ma trzy maszty i 76 metrów długości. Służy zarówno do szkolenia, jak i jako jednostka czarterowa. Na pokład może zabrać maksymalnie 30 członków załogi i 115 pasażerów.

„Sea Cloud” i „Sea Cloud II”

Dwa luksusowe żaglowce pływające w rekreacyjnych rejsach. Pierwszy z nich powstał w 1931 roku jako „Hussar V” dla amerykańskiej bizneswoman Marjorie Merriweather Post. Podczas II wojny światowej ten 110-metrowy, czteromasztowy bark wcielony został do US Navy. Po wojnie kilkukrotnie zmieniał właścicieli, a ostatecznie w 1978 roku został przystosowany do luksusowych rejsów rekreacyjnych. W latach 1998-1999 właściciel żaglowca zbudował drugi żaglowiec – „Sea Cloud II”. Jest odrobinę mniejszy – ma 106 metrów długości i trzy maszty – ale równie luksusowy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
4
+1
2
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ