< Powrót
24
października 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
95-lecie
Zakończenie sezonu w Jacht Klubie Morskim Gryf.

JKM Gryf w Gdyni hucznie zakończy sezon i uczci 95-lecie powstania

Wręczenie trofeów za klubowe regaty, nagrodzenie zasłużonych członków oraz żeglarskie spotkanie – tak zapowiadają się obchody 95-lecia Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni oraz ceremonia zakończenia sezonu żeglarskiego, które odbędą się w sobotę 28 października.

Przez cały 2023 rok trwają obchody 95-lecia Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni – jednego z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów żeglarskich w Polsce. Założony został 30 października 1928 roku przez członków gdyńskich elit, m.in. budowniczego portu Tadeusza Wendę, dowódcę Floty w Gdyni komandora Józefa Unruga, komendanta „Lwowa” Konstantego Matyjewicza-Maciejewicza i dyrektora Urzędu Morskiego Józefa Poznańskiego.

95-lecie

Obchody 50-lecia JKM Gryf Gdynia.
Fot. arch. JKM Gryf

W latach 30. klub skupił się na żeglarstwie morskim – szkoleniu i startach w regatach. Jego rozwój został jednak przerwany przez wybuch II wojny światowej. W czasach PRL-u Gryf zapisał się w historii polskiego żeglarstwa – jego członek, Leonid Teliga, jako pierwszy Polak samotnie opłynął świat. Należeli do niego też m.in. twórca klasy Omega Juliusz Sieradzki i samotny żeglarz Zbigniew Puchalski.

Obchody zostały rozpisane na cały rok. Ważną ich częścią były regaty. Oprócz tradycyjnie organizowanych imprez, czyli Regat Samotników – Memoriału Leonida Teligi i wyścigu Gdynia – Władysławowo – Gdynia, przeprowadzono także Regaty Jubileuszowe, które odbywają się co pięć lat.

– Wszystkie imprezy nam się bardzo udały – mówi Zbigniew Tarała, kierownik JKM Gryf. – Cieszy nas zwłaszcza wysoka frekwencja na regatach Gdynia – Władysławowo – Gdynia, w których wystartowało 49 jachtów. Żeglarzom spodobała się też zmiana formuły Regat Samotników – jeden, długi bieg zamiast kilku krótkich wyścigów.

Władysławowo - Gdynia

Regaty Gdynia – Władysławowo – Gdynia.
Fot. Cezary Spigarski

Przez cały rok nad książką o historii Gryfu pracowali też Marek Twardowski i Mariusz Konarski. Poprzednia klubowa monografia powstała 15 lat temu i wymagała wielu uzupełnień. Po kwerendzie okazało się, że opracowanie wcześniej niewykorzystanych materiałów zajmie więcej czasu niż przypuszczano. Dlatego publikacja ukaże się najpewniej w przyszłym roku.

W najbliższą sobotę odbędzie się kulminacja świętowania. O godzinie 16 rozpoczną się obchody 95-lecia klubu i ceremonia zakończenia sezonu żeglarskiego. Poprowadzi ją Aleksander Gosk, publicysta morski i zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

– Podczas uroczystości wręczymy nagrody i puchary uczestnikom klubowych regat – dodaje Tarała. – Chcemy również uhonorować członków klubu odznakami Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, medalami Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego i honorowymi odznakami Zasłużony dla Żeglarstwa Pomorskiego oraz honorowymi odznakami Za Zasługi dla JKM Gryf.

Oficjalną część wydarzenia zakończy ceremonia opuszczenia bandery i zamknięcia sezonu żeglarskiego. Następnie członkowie i sympatycy Gryfa oraz zaproszeni goście wezmą udział w żeglarskim spotkaniu.

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
7
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ