< Powrót
21
kwietnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/3Oceans
Fryderyka Chopina
„Fryderyk Chopin” pod żaglami.

Jubileuszowy sezon „Fryderyka Chopina”

Rejsy Niebieskiej Szkoły, udział w The Tall Ships Races oraz obchody z okazji 30-lecia podniesienia bandery na żaglowcu – taki będzie 2022 rok „Fryderyka Chopina”.

W tym roku 30 urodziny obchodzi „Fryderyk Chopin”. Choć jest to jeden z najmłodszych polskich żaglowców, ma już duży dorobek w rejsach z młodzieżą. W pierwszych latach młodzi ludzie pływali na nim m.in. pod dowództwem Ziemowita Barańskiego i Krzysztofa Baranowskiego. Od 2012 roku zaś, po kupieniu „Fryderyka Chopina” przez firmę 3Oceans, cyklicznie organizowane są na nim Niebieskie Szkoły – kilkutygodniowe rejsy połączone z regularną nauką, według programu szkolnego. Aktualnie trwa 31. taka wyprawa, ostatnia tej wiosny.

– To jest szkoła powrotna – „Fryderyk Chopin” wraca z młodzieżą z Karaibów do Szczecina – tłumaczy Piotr Kulczycki, prezes spółki 3Oceans. – Tam przeprowadzimy szybki remont. Następnie rozpoczniemy krótsze rejsy, które będą obejmowały regaty The Tall Ships Races w Danii i Belgii. Potem popłyniemy do Malagi, skąd 1 października Niebieska Szkoła wyruszy w rejs po Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Kolejna Szkoła w listopadzie skieruje się już na Karaiby.

Podczas czerwcowego remontu żaglowca przeprowadzone zostaną przede wszystkim rutynowe prace przy kadłubie oraz modernizacja łazienek dziobowych. Więcej uwagi jednostka nie potrzebuje, ponieważ jest w bardzo dobrym stanie. Przez ostatnie trzy lata gruntownie zmodernizowane zostało wnętrze mieszkalne, w tym rozkład kabin.

Pomimo intensywnego planu pływania, armator „Fryderyka Chopina” nie zapomniał o okrągłych urodzinach żaglowca.

– Uroczystości podzieliliśmy na dwie części – mówi Kulczycki. – Pierwszą było jubileuszowe spotkanie w Tawernie Korsarz w Warszawie, które odbyło się 28 lutego. Jest to nasza tradycja – 29 lutego 1992 roku nastąpiło pierwsze podniesienie bandery i co roku spotykamy się w okolicach tej daty. Druga część odbędzie się w Szczecinie pod koniec czerwca – po remoncie „Fryderyka Chopina”, a przed wyjściem na Tall Shipy. Planujemy zorganizować koncerty na pokładzie, kolację dla środowiska skupionego wokół żaglowca oraz wodowanie książki Krzysztofa Romańskiego o „Fryderyku Chopinie”.

Prawdopodobnie już w przyszłym roku do „Fryderyka Chopina” w rejsach z młodzieżą dołączy „Kapitan Głowacki”. Żaglowiec, który do niedawna był flagową jednostką Polskiego Związku Żeglarskiego, w 2020 roku został sprzedany spółce 3Oceans. Obecnie przechodzi gruntowny remont we Władysławowie.

Fryderyka Chopina

Remontowany kadłub „Kapitana Głowackiego”.
Fot. Fb/Complex Jacht

– Myślę, że prace skończymy w ciągu roku, choć to jest bardzo optymistyczny termin – opowiada Kulczycki. – W tej chwili zakończone zostało plankowanie kadłuba. Musimy teraz podnieść kadłub i zrobić m.in. przegląd stępki. Poza tym mamy już odremontowany silnik i windę kotwiczną. Kiedy zakończymy montaż podstawowych instalacji, będzie można przeprowadzić kadłub do Pucka, gdzie będziemy robić wykończeniówkę. Potem próby morskie i w drogę na Karaiby.

Aktualności z „Fryderyka Chopina” i „Kapitana Głowackiego” śledzić można na profilu 3Oceans.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ