< Powrót
25
kwietnia 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Gdański Klub Żeglarski
Regaty Pucharu Małych Żagli, Gdańsk-Jelitkowo, lipiec 2023.

Już w czerwcu wystartuje Puchar Małych Żagli

W czerwcu na Pomorzu ruszy cykl regat dla najmłodszych żeglarzy, który przygotowuje ich do dorosłego pływania na desce z żaglem.

Inicjatywa powstania takiego cyklu regat powstała w Pomorskim Związku Żeglarskim i klubach w nim zrzeszonych.

– Zależało nam by Związek wsparł tworzenie nowych grup żeglarskich, poprzez popularyzację imprez dla najmłodszych, czyli tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem – mówi Grzegorz Mańkucki, koordynator Pucharu Małych Żagli – Chodziło o stworzenie imprezy lokalnej, która pozwoli im bawić się, ale i rywalizować w sprzyjających dla nich warunkach.

Puchar Małych Żagli to cykl regat dedykowany dla dzieci, które rozpoczynają szkolenie na desce windsurfingowej w klasie Techno, czyli klasie przygotowawczej do Foila.

Do tej pory udało się rozegrać trzy edycje Pucharu Małych Żagli. W 2024 roku planowana jest kolejna edycja tych regat przy finansowym wsparciu Pomorskiej Federacji Sportu i koordynacji Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Tegoroczne regaty wystartują w dniach 7-9 czerwca 2024 roku w Sopocie (organizator Sopocki Klub Żeglarski), następnie 29-30 czerwca w Osieku (organizuje UKS Kałębie Osiek), 16-17 lipca w Gdańsku-Jelitkowie (organizuje Gdański Klub Żeglarski), a cykl zakończą regaty 17-18 sierpnia w Łebie (organizator Łebski Klub Żeglarski).

W każdej z imprez uczestnicy zdobywają punkty zliczane do generalnej klasyfikacji, a potem następuje uroczyste podsumowanie i nagradzanie najlepszych w Pucharze Małych Żagli – dodaje Grzegorz Mańkucki. – Oprócz tego premiowane są także kluby, których reprezentanci najliczniej obsadzą poszczególne regaty tego cyklu.

Grzegorz Mańkucki od początku koordynuje cykl Pucharu Małych Żagli. Na rozwój jego rozwój patrzy z optymizmem.

– To inicjatywa motywująca młodych zawodników do konsekwentnej pracy i startów w imprezach, które robią z nich coraz lepszych żeglarzy – przekonuje.

Regulamin PMZ 2024

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ