< Powrót
1
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Lwowie
„Lwów” w 1928 roku w gdyńskim porcie.

Kapitanowie żeglugi wielkiej uczczą stulecie „Lwowa”

Wodowanie książki Daniela Dudy i Zbigniewa Urbanyiego, prezentacja historii żaglowca i wystawa prac artystów marynistów – tak we wtorek 7 września Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej upamiętni stulecie podniesienia bandery na „Lwowie”. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

„Lwów”, choć pod biało-czerwoną banderą pływał tylko dziewięć lat, jest statkiem-legendą. Zakupiony w 1920 roku żaglowiec był pierwszą jednostką szkolną nowopowstałej Szkoły Morskiej w Tczewie. To na nim kształciły się pierwsze polskie kadry morskie. W rezultacie  otrzymał przydomek „kolebka nawigatorów”, spopularyzowany później dzięki książce Karola Olgierda Borchardta. Na „Lwowie” odbywały się też pionierskie rejsy – do większości portów zagranicznych wpływał jako pierwszy polski statek w historii. Wielki rozgłos przyniosła zwłaszcza wyprawa do Brazylii, podczas której żaglowiec – ponownie jako pierwsza polska jednostka – przeciął równik.

Lwowie

Fot. arch. rodziny Fidoszów

We wrześniu przypada stulecie uroczystego podniesienia bandery na „Lwowie” i temu też będzie poświęcone spotkanie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej.

– Na wtorkowym spotkaniu wszystko będzie podporządkowane historii „Lwowa” – zapowiada kpt. ż.w. Anna Wypych-Namiotko, sekretarz Stowarzyszenia. – Zaczniemy od wodowania książki, oglądać będzie można także dzieła współczesnych marynistów, m.in. kpt. Ryszarda Kucika, który maluje żaglowce i statki na starych mapach.

Najważniejszą częścią spotkania będzie wodowanie książki „Lwów. Pierwszy w sztafecie”. Jest ona dziełem dwójki zasłużonych popularyzatorów tematyki morskiej – kapitana Daniela Dudy, byłego rektora Uniwersytetu Morskiego oraz nieżyjącego już żeglarza i dziennikarza Zbigniewa Urbanyiego. Dodajmy, że w 1986 roku ukazała się ich wspólna praca „Trzeci w wielkiej sztafecie”, poświęcona „Darowi Młodzieży”.

Spotkanie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej odbędzie się we wtorek 7 września o godzinie 17 w Auditorium Maximum na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego (al. Jana Pawła II 3 w Gdyni).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ