< Powrót
18
maja 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Wojciech Samoliński
pierwsi żeglarze
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była pierwszą żeglarką, która samotnie opłynęła świat.

Kim byli pierwsi żeglarze?

Żeglarstwo, zarówno dawne, jak i współczesne, pełne jest wielkich pionierów, którzy przekraczali granice i wyznaczali nowe możliwości. Kim są zatem pierwsi żeglarze?

Joshua Slocum, Helena de Pourtalès, Władysław Wagner, Jadwiga Wolff-Neugebauer, Robin Knox-Johnston, Leonid Teliga, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Mateusz Kusznierewicz… Wielkie sukcesy i milowe kroki w żeglarstwie często należały do wielkich indywidualności. Oto wybrane pionierskie rejsy i pierwsi żeglarze.

Pierwszy żeglarz, który samotnie opłynął świat

Jako pierwszy tego wyczynu dokonał Amerykanin Joshua Slocum. W latach 1895-1898 opłynął świat na 11-metrowym jachcie „Spray”. Wyprawę opisał później w książce „Sailing Alone Around the World”.

Pierwsza mistrzyni olimpijska w żeglarstwie

Pierwszą kobietą, która zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich była Helena de Pourtalès. W 1900 wystartowała w szwajcarskiej załodze z mężem Hermanem de Pourtalès i jego bratankiem Bernardem de Pourtalès w klasie od jednej do dwóch ton na jachcie „Lérina”.

Pierwszy Polak, który opłynął świat jachtem

8 lipca 1932 roku Władysław Wagner wyruszył z Gdyni w rejs dookoła świata na jachcie „Zjawa”. Wokółziemską włóczęgę z różnymi załogantami zakończył latem 1939 roku na „Zjawie III”. Do Polski nie wrócił, po wojnie pozostał na emigracji.

Wagner

Władysław Wagner jako pierwszy Polak opłynął świat jachtem.

Pierwsza Polka z patentem kapitana

Jadwiga Wolff-Neugebauer z żeglarstwem zetknęła się w harcerstwie. W 1931 roku zdała egzamin na sternika śródlądowego, a w 1933 roku otrzymała patent kapitana. Od 1934 roku dowodziła harcerskim jachtem „Grażyna”, o którym napisano szantę „Pod żaglami Grażyny”, znaną bardziej w innej wersji „Pod żaglami Zawiszy”.

Pierwszy polski samotny rejs dookoła świata

Jako pierwszy samotnie opłynął kulę ziemską Leonid Teliga. W latach 1967-1969 odbył on rejs na jachcie „Opty”. Żeglarz długo nie cieszył się sławą – zaledwie rok po powrocie zmarł na raka.

Pierwszy żeglarz, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz

Brytyjczyk Robin Knox-Johnston był jednym z dziewięciu żeglarzy, który w 1968 roku wystartowali w Golden Globe Race – samotnym wokółziemskim wyścigu bez zawijania do portów. 22 kwietnia 1969 roku jako jedyny z uczestników z sukcesem ukończył rejs.

Pierwsza polska samotna żeglarka

Jako pierwsza w długie morskie samotne rejsy zaczęła wypływać Teresa Remiszewska. W 1970 roku za samotny rejs po Bałtyku na jachcie „Zenit” o długości 690 Mm otrzymała III nagrodę Rejs Roku. Ukoronowaniem jej żeglarskiej kariery było przepłynięcie Atlantyku w regatach OSTAR 72.

Słyszeliście o… Polkach na oceanach? Kliknij, by dowiedzieć się więcej!

Pierwszy Polak, który samotnie opłynął przylądek Horn

23 lutego 1973 roku Krzysztof Baranowski podczas samotnego rejsu dookoła świata, którego częścią były regaty OSTAR 72, na jachcie „Polonez” pokonał legendarny Horn. Było to zarazem pierwsze opłynięcie Hornu przez polski jacht.

Pierwsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat

Wyczynu tego dokonała Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. 28 marca 1976 roku wypłynęła z Wysp Kanaryjskich na jachcie „Mazurek”, który zaprojektował jej mąż – Wacław Liskiewicz. Po 20 marca 1978 roku zamknęła pętlę wokółziemską i przeszła do historii.

Pierwsza żeglarka, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz

Kobietą, która powtórzyła osiągnięcie Robina Knox-Johnstona, była Australijka Kay Cottee. 5 czerwca 1988 roku ukończyła ona rejs na jachcie „Blackmores First Lady” po 189 dniach na morzu.

Pierwszy polski medalista olimpijski w żeglarstwie

Złoty medal Mateusza Kusznierewicza w klasie Finn na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku był nie tylko pierwszym polskim olimpijskim złotem, ale też pierwszym medalem. Na kolejne na szczęście nie musieliśmy długo czekać – w 2004 roku Mateusz zdobył brąz w Atenach, a Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka brąz w 2012 roku w Londynie.

Najbardziej utytułowany żeglarz-olimpijczyk

Pretendentów do tego miana jest kilku, ale najbliżej jest z pewnością Brytyjczyk Ben Ainslie. Zdobył on pięć medali olimpijskich – cztery złote i jeden srebrny.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0