< Powrót
4
grudnia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Gwidon Libera
Klasa RS21

Klasa RS21: Rusza nowy cykl regat w Polsce!

Klasa RS21 ma ambitne plany zarówno w Polsce, jak i w Europie. W 2022 cykle regat odbędą się we Włoszech, w Polsce, Holandii i Wielkiej Brytanii, a mistrzostwa świata rozegrane zostaną w słynnym Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design, pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w zakończonym niedawno sezonie. Flota 9 jachtów przez cały sezon była wykorzystywana do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Te same jednostki uczestniczyły w regatach Nord Cup i Gdynia Sailing Days, udostępniane załogom na zasadzie czarteru. Na końcówkę sezonu ligowa flota wraz z dwoma prywatnymi jachtami pojechała do Włoch do Malcesine nad jeziorem Garda na pierwsze Mistrzostwa Europy klasy RS21.

Na kolejny rok klasa RS21 zaplanowała jeszcze bogatszy program. Polish RS21 Cup będzie składał się z 4 regat, uczestnicząc w największych wydarzeniach żeglarskich w Polsce.

Udział w cyklu jest bardzo prosty i nie wymaga posiadania własnego jachtu. Istniejąca flota Polskiej Ligi Żeglarskiej umożliwia wyczarterowanie gotowego, przygotowanego na miejscu regat jachtu na zasadzie ‘come – sail – go’. Oczywiście można startować również na własnym jachcie i parę zespołów już zdecydowało się na zakup takiej jednostki dla siebie.

Fot. Gwidon Libera

Jachty są identyczne praktycznie w każdym elemencie, łącznie z tym, że żagle musza być wykonane z tego samego materiału i muszą być certyfikowane przez stocznię.

Terminarz regat Polish RS21 Cup na sezon 2022:
1 runda – 14-15 maja, Żeglarski Puchar Trójmiasta, Sopot
2 runda – 25-26 czerwca, Nord Cup, Gdańsk
3 runda – 22-24 lipca, Gdynia Sailing Days, Mistrzostwa Polski RS21
4 runda – 3-4 września, Finał, (akwen do potwierdzenia)

Cykl regat będzie miał wspólny ranking Pucharu Polski RS21, a poszczególne zawody będą miały bogatą oprawę medialną oraz tracking GPS wraz z wynikami na żywo.

RS21 jest klasą międzynarodową, zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 ukaże się w najbliższych tygodniach, a Flota Polskiej Ligi Żeglarskiej również będzie dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na mistrzostwach świata, które odbędą się jesienią w Hyeres i zakończą sezon.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego – twórcy regat Polska Liga Żeglarska i Polish Match Tour.

Profil facebookowy RS Sailing Polska

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ