< Powrót
8
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Andrzej Kopytko
Andrzej Kopytko przed Summerheat DOUBLE - Morskimi Żeglarskimi Mistrzostwami Polski załóg dwuosobowych ORC 2018.

Kolejny Polak wystartuje w OSTAR 2020

W 2020 roku w transatlantyckich regatach samotników OSTAR popłynie Andrzej Kopytko. To będzie jego drugi start w tej prestiżowej imprezie.

Organizowane przez The Royal Western Yacht Club of England regaty samotników OSTAR (The Original Single-handed Transatlantic Race) to jeden z najważniejszych transatlantyckich wyścigów. 10 maja 2020 roku, na 60-lecie imprezy, wystartuje kolejna edycja, w której nie zabraknie Polaków. Do tej pory na liście zgłoszonych był tylko Krystian Szypka, który zarejestrował się w grudniu ubiegłego roku. Teraz wiadomo, że dołączy do niego Andrzej Kopytko. Dla pochodzącego z Opola żeglarza będzie to drugi start w OSTAR. 29 maja 2017 roku Kopytko wystartował w tych regatach, jednak 2 czerwca musiał wycofać się z rywalizacji z powodu awarii takielunku.

– Jeżeli chodzi o gotowość do startu w 2020 roku, to przechodziłem przez różne etapy – wspomina Andrzej Kopytko. – Na początku była złość i rozgoryczenie, że nigdy więcej się nie zdecyduję, bo koszty takiego przedsięwzięcia są olbrzymie. Potem jednak przyszedł czas, żeby wyciągnąć wnioski, no i ochota, żeby coś dalej robić w tym kierunku. Poza tym tyle pieniędzy włożyłem w przygotowanie jachtu do OSTAR 2017, że teraz takie inwestycje nie będą potrzebne.

Wpływ na decyzję Andrzeja Kopytko ma też fakt, że regaty w 2020 roku będą zorganizowane ze szczególnym rozmachem. Z jednej strony dlatego, że to jubileusz 60-lecia OSTAR. Z drugiej przypada wtedy 400-lecie rejsu żaglowca „Mayflower”, który przywiózł do Ameryki Północnej pierwszych osadników z Wielkiej Brytanii. Z tego powodu 10 maja w Plymouth rozpoczną się aż trzy wielkie żeglarskie imprezy – OSTAR i Transat dla samotnych żeglarzy oraz TwoSTAR dla załóg dwuosobowych.

Andrzej Kopytko, podobnie jak w 2017 roku, planuje wystartować na jachcie „Opole”, na którym pływa od 2014 roku. Jednostkę obecnie jest remontowana, dzięki czemu będzie lepiej przygotowana do ścigania regatowego.

– Przy okazji wymiany masztu, który złamał się podczas zeszłorocznej Bitwy o Gotland, takielunek został przeprojektowany – tłumaczy żeglarz. – Maszt będzie krótszy, a żagle nowe. Dzięki zmianom „Opole” nie powinno stracić na prędkości, ale zyska na przelicznikach ORC i IRC.

Okazji do sprawdzenia łódki będzie kilka. Andrzej Kopytko planuje wystartować w Bitwie o Gotland, Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych i Memoriale Leonida Teligi – oraz popływać w pojedynkę po Bałtyku. Weźmie też udział z Anią Majewską w regatach formuły dwuosobowej oraz popływa załogowo na „Polledzie 2”.

Do OSTAR 2020 można się zgłaszać do 16 marca 2020 roku. Chętni muszą m.in. odbyć rejs kwalifikacyjny o długości co najmniej 500 Mm na jednostce, na której zamierza płynąć w regatach. Jacht musi mieć długość LOA pomiędzy 8,23 a 18,29 metra oraz posiadać certyfikat IRC lub MOCRA.

Strona regat

Polacy w OSTAR i TwoSTAR:

Krzysztof Baranowski, „Polonez”, OSTAR 1972

Teresa Remiszewska, „Komodor”, OSTAR 1972

Zbigniew Puchalski, „Miranda”, OSTAR 1972 i 1976

Kazimierz „Kuba” Jaworski, „Spaniel” OSTAR 1976 i „Spaniel II” OSTAR 1980

Jerzy Rakowicz, „Spaniel”, OSTAR 1980

Czesław Gogołkiewicz, „Raczyński II”, OSTAR 1980

Jan Pinkiewicz, Wojciech Krupski, „Kapitan II”, TwoSTAR 1981

Jerzy Cołojew, Jacek Borowski, „Carmen”, TwoSTAR 1981

Wojciech Jeziorski, Anna Buchner-Jeziorski, „Retman III”, TwoSTAR 1981

Jerzy Siudy, Wojciech Kaliski, „Cetus”, TwoSTAR 1981

Joanna Pajkowska i Wojciech Kaliski, „Almatur III”, TwoSTAR 1986

Joanna Pajkowska, „Ntombifuti”, OSTAR 2000

Krystian Szypka, „Sunrise”, OSTAR 2013

Joanna Pajkowska, „Cabrio 2”, OSTAR 2013

Andrzej Kopytko, „Opole”, OSTAR 2017

Uwe Röttgering i Joanna Pajkowska, „Rote 66”, TwoSTAR 2017

PODZIEL SIĘ OPINIĄ