< Powrót
2
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marek Padjas
Marek Padjas, nowy grotmaszt Bractwa Kaphornowców.

Marek Padjas nowym grotmasztem Bractwa Kaphornowców

Komandor Marek Padjas został wybrany w piątek 1 marca nowym grotmasztem Bractwa Kaphornowców, organizacji skupiającej żeglarzy, którzy pokonali Przylądek Horn.

Zgodnie z tradycją Walne Zgromadzenie Bractwa Kaphornowców odbyło się tego samego dnia co gala Nagrody Honorowej Rejs Roku. 1 marca o godzinie 14 w gdańskim Hotelu Mercure zebrało się ponad stu żeglarzy, żeby wybrać nowe władze organizacji. Grotmasztem na czteroletnią kadencję został Marek Padjas.

– Kiedy kilka lat temu wstępowałem do Bractwa, nawet mi się nie śniło, że kiedykolwiek będę miał szansę kandydować na to stanowisko – opowiada Marek Padjas. – Kiedy padło moje nazwisko, poczułem wiatr w żaglach – zwłaszcza widząc, ilu młodych ludzi wstąpiło do naszej organizacji i chce w niej działać.

Urodzony w 1960 roku Marek Padjas całe życie związał z morzem. Zawodowo jest komandorem porucznikiem Marynarki Wojennej i współtwórcą Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Od lat zaangażowany w działalność społeczną, obecnie pełniąc funkcję wiceprezesa Ligi Morskiej i Rzecznej. Jest również pasjonatem żeglarstwa, z patentami kapitana oraz instruktora jachtowego i motorowodnego.

– Chciałbym doprowadzić do lepszej współpracy z Ligą Morską i Rzeczną – zapowiada Marek Padjas. – Na pewno będziemy kontynuować program Kurs na Horn. Kolejnym etapem w zakresie edukacji morskiej młodzieży mógłby być konkurs podobny do „Młodzieży na morzu” organizowanej przez LMiR. Nagrodą byłby rejs po Bałtyku.

Nowy grotmaszt w najbliższym czasie powoła członków Kapituły Bractwa Kaphornowców. Na pewno zaprosi do niej dwóch poprzednich grotmasztów – Czesława Dyrcza i Cezarego Bartosiewicza.

Walne Zgromadzenie było też okazją do podsumowania czterech ostatnich lat działalności.

– Uważam, że zrobiliśmy kawał solidnej roboty – mówi Cezary Bartosiewicz, odchodzący grotmaszt Bractwa Kaphornowców. – Zrealizowaliśmy nasze zamierzenia i poszerzyliśmy działalność o program Kurs na Horn, w którym wzięło udział 10 194 uczniów. Odbił się on szerokim echem w mediach, spopularyzowaliśmy działalność Bractwa i udowodniliśmy, że nie jesteśmy grupą starszych, nobliwych panów, ale możemy zrobić coś fajnego. Możemy być dumni z tego, co zrobiliśmy w tej kadencji.

Podczas spotkania przyjęto również 41 nowych członków, wśród których znaleźli się niewidomi uczestnicy projektu Zobaczyć Horn, Justyna Kucińska i Dariusz Borowiak, którzy w maju ubiegłego roku opłynęli Przylądek Nieprzejednany oraz zwiedzili wyspy Ziemi Ognistej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ