< Powrót
26
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Anna Komosińska
Maristo Baltic Rally

Maristo Baltic Rally: Moc atrakcji na wodzie i lądzie

Więcej niż regaty – pod takim hasłem odbędzie się w dniach 31 lipca – 8 sierpnia Maristo Baltic Rally. W wyjątkowym rajdzie po Bałtyku i Bornholmie weźmie udział osiem załóg.

Maristo Baltic Rally to kontynuacja bałtyckich regat, znanych od dziewięciu lat jako Maristo Cup, a następnie Sailbook Cup. Tegoroczna, dziesiąta edycja przyniosła nie tylko zmianę nazwy, ale również formuły.

– Naszą ideą jest, żeby urozmaicić i wzbogacić część lądową wydarzenia – tłumaczy Honorata Wąsowicz ze sztabu organizacyjnego. – W tym roku celem jest Nexø, gdzie spędzimy trzy dni. Zaprosimy tam uczestników do wspólnej zabawy i zwiedzania Bornholmu. Nadal jednak pozostają to regaty pełnomorskie, z solidną dawką pływania.

Główną częścią Maristo Baltic Rally będą zatem zmagania na wodzie. Odbędą się dwa długie wyścigi na trasie Gdańsk – Nexø na Bornholmie oraz Nexø – Gdańsk. Podczas pobytu na wyspie uczestnicy na jeden krótki wyścig dołączą także do lokalnej imprezy Baltic Jazz Regatta. Wezmą też udział w grze terenowej, której wyniki będą się liczyły do końcowej klasyfikacji zawodów.

– Dość odważnie zadecydowaliśmy, żeby gra była obowiązkowa dla załóg – dodaje Honorata Wąsowicz. – Zawodnicy przemieszczać się będą po Nexø na rowerach. Dostaną przewodniki i informacje, jakie punkty należy odnaleźć, co w nich zrobić i w jaki sposób to udokumentować. Trasa ma około 40-50 km. W rywalizacji będzie liczył się czas i precyzja wykonania zadań. Ich twórcy z Biura Turystyki Aktywnej Kompas zorganizują to tak, żeby liczebność załóg nie miała dużego wpływu na wyniki.

Maristo Baltic Rally

Podczas pobytu na Borholmie na załogi czekają także inne atrakcje. Organizatorzy zapewnili darmowe wejście m.in. do centrum nauki Naturbornholm, Parku Motyli Tropikalnych, Muzeum Nexø i Muzeum Andersena w Nexø. Nie zabraknie wspólnego spędzania czasu na festiwalu jazzowym, wieczorze z wodzirejem i imprezie szantowej.

Do regat zgłosiło się osiem załóg: „Busy Lizzy” ze sternikiem Kubą Marjańskim, „Goplana” z Mateuszem Brysiem, „IRC Challenger” z Robertem Studzińskim, „Ocean Team” z Adamem Dobrochem, „Scamp One” z Wojtkiem Miętką, „Mokotów” z Aleksandrą B. Emche, „Odyssey” z Tomkiem Ładyko oraz „Hallelujah” z Krystianem Szypką. Rywalizować będą oni w klasie ORC lub grupie Open.

Program Regat

Sobota, 31 lipca
12-18 – przyjmowanie jachtów w Marinie Szafarnia
20 – impreza powitalna dla załóg w Marinie Szafarnia

Niedziela, 1 sierpnia
9 – odprawa sterników
10-10.30 – wyjście na start
12 – start w okolicach główek portu Gdańsk

Poniedziałek – wtorek, 2-3 sierpnia
– koniec pierwszego etapu w Nexø

Wtorek, 3 sierpnia
– lądowe atrakcje lokalne
19 – odprawa przed konkurencją lądową i ognisko integracyjne

Środa, 4 sierpnia
10 – starty do konkurencji lądowej MBR

Czwartek, 5 sierpnia
– lądowe atrakcje lokalne
19 – impreza pożegnalna w marinie Nexø

Piątek, 6 sierpnia
9 – odprawa sterników
12 – start wyścigu krótkiego
Meta wyścigu krótkiego jest równocześnie startem trzeciego etapu morskiego na trasie Nexø – Gdańsk

Sobota – niedziela, 7-8 sierpnia
przybywanie jachtów do Mariny w Gdańsku

Termin rozdania nagród zostanie podany w ciągu dwóch tygodni od zakończenia regat.

Organizatorem Maristo Baltic Rally jest spółka Maristo, a partnerem Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal Żeglarski.info.

Strona imprezy

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ