< Powrót
4
września 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Robert Hajduk/Polski Związek Żeglarski
Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich
Nacra 17

Mistrzostwa Polski klas olimpijskich 2019 już za chwilę

Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich rozegrane zostaną w dniach 5-8 września na Zatoce Gdańskiej i rozlewisku Wisły Śmiałej. 

Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Żeglarski, a portem regat będzie Narodowe Centrum Żeglarstwa i AZS COSA Gdańsk. Jak co roku impreza zgromadzi na starcie najlepszych krajowych żeglarzy  w klasach: Laser Radial, Laser Standard, Finn, 470 kobiet i mężczyzn, 49er, 49er FX oraz Nacra 17. Olimpijska klasa RS:X, swoje mistrzostwa Polski miała podczas tegorocznych regat Volvo Gdynia Sailing Days. Teraz deskarze przygotowują się do mistrzostw świata, które odbędą się pod koniec września we Włoszech.

W klasie Nacra 17, gdzie załoga musi być mieszana, zobaczymy bardzo ciekawy zespół. Na sterze zasiądzie Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot), świeżo upieczony brązowy medalista mistrzostw świata A-Class. W załodze natomiast wystąpi mistrzyni świata z 2017 roku (w parze z Agnieszką Skrzypulec) w klasie 470, Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice).

– Pomysł wspólnego pływania pojawił się w czerwcu – opowiada Irmina. – Od razu nie było jednak czasu, żeby spróbować, bo Tymek przygotowywał się do mistrzostw świata na jednoosobowym katamaranie klasy A, a ja byłam na początku rozwijania własnej firmy. Teraz zrobiło się trochę wolnego czasu i postanowiliśmy sprawdzić co z tego będzie. Traktujemy to jako eksperyment i nie wiemy czego się spodziewać. Jeśli jednak okaże się, że idzie nam dobrze i jest choćby cień szansy na start w igrzyskach to będziemy pływać ile się da. Na 100 procent będziemy mogli się jednak zaangażować dopiero, gdy zdobędziemy finansowanie. Na razie jesteśmy po dwóch treningach i o ile Tymek jest opływany, o tyle mnie, po ponad rocznej przerwie, ciężko jest się przełamać. Nacra 17 jest niesamowicie szybką łódką. Żeglowanie na foilach to zupełnie inna bajka, nawet odgłosy żeglowania są inne. Bardzo cieszę się na powrót do ścigania.

W Mistrzostwach Polski zobaczymy wielu żeglarzy z Pomorza. Złotego medalu w klasie 49er będą bronić Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (KS AZS AWFiS Gdańsk). W klasie Laser Radial o mistrzostwo na pewno zawalczy Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która rok temu była druga. O medale w kategoriach młodzieżowych będzie się ścigać spora grupa w klasie Laser Standard. Będą to między innymi Kacper Stanisławski (YKP Gdynia), Michał Krasodomski (KS AZS AWFiS Gdańsk) czy Jakub Wiedeheft (MKŻ Arka Gdynia). W klasie Finn powalczy Krzysztof Stromski (YC Rewa), wicemistrz Polski młodzieżowców z zeszłego roku, a także brązowy medalista w seniorach Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).

Start pomorskiej reprezentacji młodzieżowców w Mistrzostwach Polski Klas Olimpijskich jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ