< Powrót
12
kwietnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Anna Wiśniowska/Photos from my world
Ustka Charlotta Sailing Days
Ubiegłoroczne zmagania w Ustka Charlotta Sailing Days.

Mistrzowski jubileusz Ustka Charlotta Sailing Days

W tym roku odbędzie się piąta edycja regat Ustka Charlotta Sailing Days. W dniach 27 lipca – 15 sierpnia ponad pół tysiąca załóg będzie rywalizowało m.in. w mistrzostwach Europy juniorów i mastersów w klasie Europa oraz w Pucharze Pomorskiego Związku Żeglarskiego jachtów odkrytopokładowych do 6 metrów.

Ustka w ostatnich latach wyrasta na jedną z regatowych stolic Polski. Wszystko za sprawą Ustka Charlotta Sailing Days, które mimo stosunkowo młodego wieku stały się już ważnym punktem w żeglarskim kalendarzu. W zeszłych latach w tym mieście odbyły się m.in. Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg wieloosobowych, mistrzostwa Polski w klasie Flying Dutchman i otwarte mistrzostwa Polski w klasie 505. W tym roku odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia, a program będzie jeszcze bogatszy

– Przede wszystkim impreza potrwa dłużej, bo trzy tygodnie – opowiada Paweł Wiercioch, organizator regat. – Pierwsza część odbędzie się w dniach 27-30 lipca i będzie to Puchar PSKL dla wszystkich klas ILCA i mistrzostwa Polski w klasie ILCA 7 Masters. Gościliśmy już w poprzednich edycjach klasę ILCA, ale nie było imprezy tej rangi. To robi różnicę przede wszystkim pod względem liczby jachtów. Jak wiemy ILCA jest bardzo liczną klasą w Polsce, więc oczekujemy pomiędzy 200 a 300 jednostek na regatach.

Następnie 5 sierpnia odbędzie się druga edycja Błękitnej Wstęgi Ustki, czyli morski wyścig dla wszystkich żeglarzy. Nowością są mistrzostwa Europy juniorów i mastersów w klasie Europa. To pierwsza impreza tej rangi w Ustce. Po raz pierwszy odbędą się również Międzynarodowe Mistrzostwa PHCA dla klas Hobie Cat 14 i 16. Rywalizować będą także klasy 505, Micro, O’pen Skiff.

Ustka Charlotta Sailing Days

Błękitna Wstęga Ustki podczas Ustka Charlotta Sailing Days 2022.
Fot. Anna Wiśniowska/Photos from my world

Nową imprezą podczas Ustka Charlotta Sailing Days będzie również Puchar Pomorskiego Związku Żeglarskiego jachtów odkrytopokładowych do 6 metrów, który odbędzie się w weekend 11-12 sierpnia.

– Wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim doszliśmy do wniosku, że trzeba zorganizować imprezę dla jachtów odkrytopokładowych – dodaje Wiercioch. – Jest ich coraz więcej, zwłaszcza Marinerów 19 i jachtów 2020. Jest też sporo innych klas do 6 metrów, które zaczynają się pojawiać w Polsce i myślę, że sporo osób będzie chciało się pościgać na otwartym morzu, gdzie warunki mogą być dosyć trudne jak mocniej powieje.

Dużą atrakcją dla turystów będą z pewnością zmagania jachtów sterowanych radiem. W porcie, w samym centrum Ustki, zorganizowane zostaną eliminacje do mistrzostw Polski w klasie F5-E oraz mistrzostwa Polski w klasie F5-M.

Dzięki bogatemu programowi Ustka Charlotta Sailing Days imponująco zapowiada się frekwencja. O ile w ubiegłym roku w zmaganiach uczestniczyło około 150 załóg, w tym będzie prawdopodobnie ponad 500.

Zawiadomienie o regatach pojawi się na stronie w najbliższych tygodniach. Organizatorami Ustka Charlotta Sailing Days są Stowarzyszenie ProSport, Dolina Charlotty Resort & SPA oraz Urząd Miasta Ustka. Sponsorem strategicznym imprezy jest PGE Baltica Sp. z o.o.

Strona internetowa imprezy

Profil na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ