< Powrót
19
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Anna Weinzieher
Europy Laser
Trening Kadry Narodowej Juniorek na akwenie mistrzostw.

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w klasie Laser – Dziwnów 2019

Ponad 210 zawodniczek i zawodników z 40 państw zgłosiło się do Młodzieżowych Mistrzostw Europy w klasach Laser Radial i Laser Standard. Pierwsze wyścigi zaplanowano w Dziwnowie na czwartek, 22 sierpnia. Medalistów poznamy we wtorek, 27 sierpnia.

Do regat dopuszczeni są zawodnicy w kategorii wiekowej do 21 roku życia. W klasie Laser Radial ścigają się tylko kobiety, a w klasie Laser Standard mężczyźni. Tytuły mistrzów Europy zostaną przyznane w kategoriach wiekowych U21, a w Laserze Standardzie także w U19.

W klasie Laser Radial na starcie zobaczymy między innymi dwie mistrzynie Europy juniorek z Polski. Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) zdobyła swój tytuł w 2017 roku w Gdyni. Marcelina Korszon (UKS FIR Warszawa) wygrała kategorię U17 na węgierskim Balatonie w 2018 roku.

– Najbardziej doświadczona z polskich reprezentantek jest Wiktoria Gołębiowska – mówi trenerka Kadry Narodowej Juniorów w klasie Laser Radial, Anna Weinzieher. – Wiktoria ma już za sobą starty w stawce seniorek, jest też najstarsza i to w niej pokładane są największe oczekiwania. Obiecująco na treningach wygląda Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik), która wróciła do żeglowania po przerwie spowodowanej maturą. Marcelina Korszon, Julia Rogalska (MBSW/UKŻR Giżycko) i Magda Placzke (UKS FIR Warszawa) są wciąż juniorkami. Startują tu by zbierać doświadczenie w żeglowaniu ze starszymi rywalkami. Korzystamy z tego, że mamy imprezę takiej rangi w Polsce. Niewykluczone jednak, że dziewczyny zaskoczą i powalczą o dobre miejsca.

Również w klasie Laser Standard wystartują utytułowani reprezentanci Polski. Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko) jest brązowym medalistą mistrzostw Europy juniorów U17, w klasie Laser Radial, z 2017 roku. Piotr Malinowski (MOS SSW Iława), także w Laserze Radialu, jest czwartym zawodnikiem tegorocznych mistrzostw świata juniorów rozgrywanych w Kanadzie. Zapowiada się więc ciekawa rywalizacja.

W ubiegłym roku impreza odbyła się w Szwecji. Dwa złote medale zdobyli polscy zawodnicy. Mistrzynią Europy U21 została Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnie), a mistrzem Europy U21 Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin).

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ