< Powrót
11
grudnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Nicola Liddiard/Nimbus Design
żeglarstwa

Nietypowa opowieść o historii żeglarstwa

Naukową rozprawą, w formie wspomnień czy kalendarium – w różny sposób można przybliżyć dzieje żeglarstwa. Można też spojrzeć na nie przez pryzmat niezwykłych artefaktów.

Wydana w tym roku przez Wydawnictwo Nautica „Historia żeglarstwa w 100 przedmiotach” Barry’ego Pickthalla to podróż przez ponad 5500 lat pływania pod żaglami. Eksponatem otwierającym książkę jest waza kultury Nagada II z 3500 roku p.n.e., na której jest prawdopodobnie najstarsze przedstawienie żagla z liści, a zamykającym niewielka i mobilna kamera GoPro z 2006 roku, która pozwoliła na rejestrację sportów wodnych z zupełnie nowej perspektywy.

„Historia żeglarstwa w 100 przedmiotach” składa się ze stu krótkich, ułożonych chronologicznie rozdziałów, które opowiadają o różnorodnych obiektach związanych nie tylko z samym żeglarstwem, ale całą kulturą marynistyczną. Wśród nich są zarówno te bardziej znane, jak gwizdek bosmański, barometr, galeon „Vasa” czy sekstant, ale też mniej – np. pierwszy szpital dla marynarzy, najstarszy wciąż ukazujący się magazyn żeglarski „Yachting World” czy pierwsza żywica epoksydowa.

Wszystkie sto haseł zostało bogato zilustrowane rycinami, ilustracjami i zdjęciami. Za treść odpowiada zaś Barry Pickthall, szkutnik, dziennikarz zatrudniony m.in. w „The Times”, autor książek żeglarskich, a ostatnio koordynator prasowy Golden Globe Race.

Polecamy gorąco wszystkim miłośnikom żeglarstwa, szczególnie tym z historycznym zacięciem.

Książkę można kupić m.in. na stronie Wydawnictwa Nautica.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ