< Powrót
7
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Rolex/Carlo Borlenghi
2021 Rolex Fastnet Race
Jacht „Rambler 88” opływający latarnię morską na skale Fastnet.

Osiem polskich załóg wystartuje w 2021 Rolex Fastnet Race

W niedzielę 8 sierpnia rozpocznie się 2021 Rolex Fastnet Race, jeden z najtrudniejszych żeglarskich wyścigów na świecie. W tym roku żeglarze po raz pierwszy w blisko stuletniej historii regat będą ścigać się na nowej trasie – z Cowes do Cherbourg-en-Cotentin.

Za nieco ponad miesiąc ponad 400 jachtów morskich wystartuje w organizowanym co dwa lata wyścigu Fastnet Race. Zawody, które po raz pierwszy przeprowadzono w 1925 roku, tradycyjnie biegły liczącą 600 Mm trasą z Cowes na wyspie Wight do Plymouth, z opłynięciem latarni Fastnet, usadowionej na skalistej wysepce u wybrzeży Irlandii. W tym roku po raz pierwszy żeglarze nie zakończą wyścigu w Wielkiej Brytanii, ale we Francji – w normańskim miasteczku Cherbourg-en-Cotentin. Przez zmianę trasy będzie on około 100 Mm dłuższy.

W Rolex Fastnet Race od lat 70. startują Polacy. Często z sukcesami – w 1997 roku „MK Cafe” z Romanem Paszke za sterem zajął w wyścigu drugie miejsce, a w 2017 roku katamaran „R-six” dowodzony przez Roberta Janeckiego był drugi w grupie MOCRA. W tym roku na liście startowej regat znalazło się osiem polskich załóg. W klasie IRC 0 popłyną jachty „E1” ze sternikiem Zbigniewem Gutkowskim, „Sailing Poland” z Maciejem Marczewskim (jacht będzie klasyfikowany też w grupie VO65), oraz „I Love Poland” z Grzegorzem Baranowskim.

2021 Rolex Fastnet Race

„Sailing Poland” jest jednym z polskich jachtów zgłoszonych do 2021 Rolex Fastnet Race.
Fot. Sailing Poland

W IRC 1 popłynie „Fujimo” z Tomaszem Kosobuckim, a w IRC 3 i IRC 2H klasyfikowany będzie „Polished Manx II”, za którego sterem staną Kuba Szymański i Adrian Kucmin. W IRC bez kategorii zobaczymy jacht „Oiler.pl” z Markiem Wołoszynem oraz „Fast Forward” z Tomaszem Nagasem, natomiast w Open Multihull „Ultim’emotion 2” ze sternikiem Jackiem Siwkiem.

2021 Rolex Fastnet Race rozpocznie się w niedzielę 8 sierpnia o godzinie 11. Najszybsze jachty powinny ukończyć regaty po około dwóch dobach – rekord starej trasy dla jednokadłubowców wynosi 42 godziny i 39 minut („Abu Dhabi” w 2011 roku), a dla wielokadłubowców 28 godzin i 2 minuty („Gitana 17”/„Maxi Edmond de Rotschild” w 2019 roku). Zakończenie regat odbędzie się w sobotę 14 sierpnia o godzinie 17.

Zmagania będzie można śledzić na trackingu. Ponadto wirtualni żeglarze będą mogli wziąć udział w zmaganiach w 2021 Rolex Fastnet Race przez Virtual Regatta.

Strona imprezy

The Fastnet Race, obok regat Sydney Hobart, zaliczany jest do najważniejszych wyścigów morskich świata. Uczestnicy pokonują jeden z najtrudniejszych akwenów na świecie. Połączenie częstych silnych wiatrów oraz prądów pływowych tworzy bardzo trudną do żeglugi falę. Fastnet ma w swojej historii tragiczne wydarzenia – w 1979 roku w wyniku sztormu przewróciło się około 100 jednostek, zginęło 19 osób – 15 żeglarzy i 4 ratowników. Jego trasa do roku 2019 wiodła z brytyjskiego Cowes, przez cieśninę Solent, wzdłuż południowego wybrzeża Anglii, Kanał La Manche, Morze Celtyckie, aż do słynnej irlandzkiej skały Fastnet. Trasa liczyła łącznie 608 mil morskich, a meta usytuowana była w Plymouth. W tym roku będzie to o 100 Mm więcej, a po minięciu skały Fastnet żeglarze skierują się nie do Plymouth, ale do normandzkiego miasta Cherbourg-en-Cotentin.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ