< Powrót
8
czerwca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Copernicus w gdyńskiej marinie

Perlicki i Puchalski ponownie w gdyńskiej marinie

W poniedziałek 11 czerwca o godz. 11 w gdyńskiej marinie odsłonięte zostaną dwie tablice poświęcone legendarnym polskim żeglarzom, Zbigniewowi Puchalskiemu i Zygfrydowi „Zydze” Perlickiemu. Ok. 11.40 zaś w rejs do Goetebroga wypłynie jacht „Copernicus”, który weźmie udział w wyścigu legend Volvo Ocean Race.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego dzięki inicjatywie Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Jak dotąd w Alei odsłonięto tablice m.in. Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego i Zdzisława Pieńkawy.

Odsłonięcie tablic Puchalskiego i Perlickiego w dniu pożegnania „Copernicusa” wypływającego na start wyścigu legend zaplanowano nieprzypadkowo. Polska jednostka płynęła w pierwszej edycji imprezy w latach 1973-1974, wówczas wyścig nosił nazwę Whitbread Round The World Race, a Zbigniew Puchalski i Zygfryd Perlicki byli w składzie załogi „Copernicusa”.

„Copernicus” odbije od nabrzeża gdyńskiej przystani jachtowej na wysokości Yacht Klubu Stal Gdynia. Start do regat nastąpi 21 czerwca w Goeteborgu, a w stawce znajdą się jachty, które w przeszłości ścigały się w kolejnych edycjach VOR. Jednostki będą miały do pokonania dystans ok. 520 mil morskich. Ceremonia zakończenia regat zaplanowana jest na 30 czerwca w Hadze.

Zapraszamy wszystkich – żeglarzy, miłośników żeglarstwa i morskiej historii Polski, mieszkańców Gdyni i turystów do udziału w poniedziałkowych wydarzeniach w gdyńskiej marinie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ