< Powrót
20
czerwca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Andrzeja W. Piotrowskiego
Nowy Świat
Jacht „Kpt. Wagner II” był pierwszą jednostką pod amerykańską banderą w Krynicy Morskiej.

Pierwszy jacht pod banderą USA przepłynął śluzą Nowy Świat

1 czerwca przez śluzę Nowy Świat wpłynął na Zalew Wiślany „Kpt. Wagner II”. Dowodzony przez polonijnego żeglarza Andrzeja Piotrowskiego jacht jest pierwszą jednostką pod banderą Stanów Zjednoczonych, która pokonała tę nową drogę wodną.

Mieszkający na co dzień w Chicago Andrzej Piotrowski jest polonijnym żeglarzem oraz popularyzatorem postaci Władysława Wagnera. 24 lipca 2022 roku na „Kpt. Wagnerze II” przepłynął trasę z Azorów do Gdyni, symbolicznie kończąc przerwany rejs pierwszego Polaka, który jachtem opłynął świat. Piotrowski z zamiłowaniem śledzi również polskie ślady zagranicą, m.in. w ramach żeglarskiego projektu „Szlakiem Wielkich Polaków”.

Nowy Świat

Przed wypłynięciem z Gdańska Andrzeja Piotrowskiego odwiedzili goście z Narodowego Muzeum Morskiego. Od lewej: Robert Domżał, Andrzej W. Piotrowski i Radosław Paternoga.
Fot. arch. Andrzeja W. Piotrowskiego

W maju br. Andrzej Piotrowski wrócił na pozostawiony w Gdańsku jacht, żeby kontynuować podróż – wziąć udział 4 lipca w żeglarskim zlocie poświęconym pamięci generała Władysława Sikorskiego na Gibraltarze, a następnie zacumować na Azorach. W pierwszym celem po zwodowaniu była jednak śluza Nowy Świat.

– Ten pomysł powstał jeszcze w Chicago – tłumaczy Andrzej Piotrowski. – Wiedziałem, że prędzej czy później jakiś amerykański jacht trafi na Zalew Wiślany. A bardzo mi zależało, żeby tym pierwszym był „Kpt. Wagner II” – polonijna jednostka pod banderą amerykańską. I być może ktoś zapisze w historii śluzy lub Krynicy Morskiej, że to Polonusi z Chicago jako pierwsi Amerykanie przepłynęli przez przekop.

Rankiem 1 czerwca żeglarz wypłynął z Górek Zachodnich i popłynął na wschód.

Nowy Świat

„Kpt. Wagner II” w śluzie Nowy Świat.
Fot. arch. Andrzeja W. Piotrowskiego

– O 8.40 weszliśmy do śluzy Nowy Świat – opowiada. – Najpierw ukazał się okazały budynek kapitanatu, a następnie przy pomocy śluzowego zacumowaliśmy w śluzie. Odwiedził nas szef portu Nowy Świat kpt. Paweł Pawlus i wpisał się do książki pamiątkowej jachtu. Dowiedzieliśmy się też od niego, że jesteśmy pierwszym jachtem pod banderą USA i jednocześnie pierwszym z Chicago i pierwszym polonijnym zarówno w śluzie, jak też na Zalewie Wiślanym.

Piotrowski chciał odwiedzić Frombork, z okazji 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, ale okazało się, że tamtejszy port jest w remoncie. Z kolei Tolkmicko było za płytkie. Dlatego ostatecznie zacumował w Krynicy Morskiej.

Następnie Andrzej Piotrowski wrócił na Bałtyk i rozpoczął podróż do Gibraltaru. Obecnie znajduje się nieopodal francuskiego Hawru, a przed nim rejs przez Zatokę Biskajską. Według harmonogramu 3 lipca powinien dotrzeć do Gibraltaru. Dzień później, w 80. rocznicę śmierci generała Władysława Sikorskiego, rozpocznie się tam zlot żeglarski, w którym udział weźmie m.in. żaglowiec STS „Pogoria”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
3
+1
5
+1
0
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ