Jędrzej Szerle
Rolex | Studio Borlenghi
„Scamp 3” podczas mistrzostw Europy ORC.

Polacy bez medalu na mistrzostwach Europy ORC 2021

W czwartek 20 maja na włoskiej wyspie Capri zakończyły się mistrzostwa Europy ORC 2021. Jedyna polska załoga, płynąca na jachcie „Scamp 3”, zajęła szesnaste miejsce.

Przełożone z 2020 roku mistrzostwa Europy ORC odbyły się w dniach 15-20 maja ramach Rolex Capri Sailing Week. Od 15 do 17 maja jachty rywalizowały w wyścigu długim, a w pozostałe dni w krótkich. W zawodach wystartowały 63 załogi z całej Europy, podzielone na trzy grupy.

Polskę reprezentowali żeglarze Scamp Sailing Team na jachcie „Scamp 3” ze sternikiem Witoldem Karałowem, płynący w grupie A. Załoga ta na mistrzostwach Europy ORC w 2019 roku na jachcie „Scamp 27” zdobył brązowy medal, można było więc liczyć na wysokie miejsce w tegorocznej imprezie. W pierwszym, długim wyścigu załoga zajęła jednak 15 miejsce.

– Wyścig w naszym wykonaniu był bardzo poprawny – tłumaczył po dopłynięciu na metę nawigator Jakub Marciniak. – Na początku nie mogliśmy wjechać z fale, musieliśmy dotrymować nowego grota, więc było trochę słabiej. Później jak złapaliśmy jazdę, to odrabialiśmy kolejne metry, zyskiwaliśmy kolejne pozycje… Możemy 2/3 wyścigu uznać za naprawdę dobre.

Scamp 3

W kolejnych wyścigach Polacy spisywali się podobnie, zajmując miejsca w drugiej dziesiątce. Ostatecznie mistrzostwa Europy ORC 2021 zakończyli na szesnastej lokacie. Rywalizację w grupie A wygrali Włosi na jachcie „XIO”, drudzy byli Brytyjczycy na „Fever”, a trzecie miejsce zajęła włoska załoga na „Freccia Rossa”.

W grupie B całe podium należało do gospodarzy – „Fantaghiro”, „Mela” i Bewild”. W grupie C zwyciężyli Włosi na „Scugnizza”, drugie miejsce zajęli Estończycy na „Sugar 3”, a trzecie Niemcy na „Topasie”.

Następną dużą imprezą ORC są mistrzostwa świata, które odbędą się w dniach 6-14 sierpnia w Tallinie. Na liście zgłoszonych jachtów jest już sześć polskich – „Marco Polo” ze skipperem Markiem Limbergerem, „Hadar” z Jerzym Brezdeniem, „Happy Hour” z Robertem Gwoździem, „Good Speed” z Łukaszem Trzcińskim, „Bigger Johnka” z Konradem Smoleniem i „Hedaa” z Rafałem Sosnowskim.