< Powrót
2
listopada 2017
Tekst:
JJC
Zdjęcie:
Katharsis II - Projekt AntarcticCircle60S
„Katharsis II” na kotwicy przy Wyspie Inhaca.

Polacy non stop dookoła Antarktydy

Już za 7 tygodni – około 20 grudnia 2017 roku – „Katharsis II” (klasa Oyster 72), dowodzony przez kpt. Mariusza Kopera ma wystartować do wielkiego żeglarskiego wyzwania – rejsu non stop dookoła Antarktydy.

Żegluga z Kapsztadu do Hobart, wzdłuż i na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej, ma zająć około 100 dni. Będzie realizowana zgodnie z wytycznymi Rady Rekordów Żeglarskich ISAF/WSSRC oraz Rady Międzynarodowych Rekordów Guinnesa.

Wyprawa „Katharsis II” obok wyczynu sportowego, jest jednocześnie wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu będzie prowadzone, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, badanie wód antarktycznych. Dodatkowo cały projekt został dedykowany promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet.

Projekt społeczny autorstwa II oficera jachtu – kpt. Hanny Leniec pod nazwą „Badajmy Się Nie Dajmy Się” został adresowany do żeglarek i ogólnie – młodych kobiet (i ich rodzin), i jest realizowany od grudnia 2016 r.

Obecnie jacht jest w drodze na start do Kapsztadu, gdzie spodziewany jest w ciągu najbliższych dwóch dni. Na Oceanie Indyjskim prowadzone były ostatnie treningi żeglarskie, a także przegląd jachtu, który na potrzeby wyprawy został specjalnie przygotowany i doposażony w RPA.

Podczas trwającego jeszcze rejsu treningowego uzyskano najlepszy wynik dobowy – 262 Mm – między godziną pierwszą 31 października i 1 listopada.

Relację kapitana z pokładu „Katharsis II”  i więcej o wyprawie można przeczytać na: http://antarcticcircle60s.pl/

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ