Robert Hajduk/RS:X Class
Mistrzostwa Świata RS:X
Piotr Myszka

Polacy w pierwszej dziesiątce Mistrzostw Świata klasy RS:X

Piotr Myszka piąty, a Zofia Klepacka ósma w zakończonych dzisiaj, 28 września, Mistrzostwach Świata klasy RS:X. Regaty odbyły się w Torbole we Włoszech.

Do mistrzostw zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Na Jeziorze Garda ścigało się 130 mężczyzn i 106 kobiet. Obie floty były podzielone na dwie grupy. Przez dwa dni uczestnicy walczyli w grupach eliminacyjnych, żeby zakwalifikować się do grup finałowych (złotej i srebrnej). Finały także trwały dwa dni. Na piąty dzień zaplanowano wyścigi medalowe dla najlepszych dziesięciu zawodników i zawodniczek oraz po jednym wyścigu flotowym dla pozostałych uczestników.

Z powodu braku wiatru biegi flotowe się nie odbyły. Bryza jednak przyszła pod koniec, przewidzianego instrukcją żeglugi, czasu  na rozegranie wyścigów i najlepsi zawodnicy tych regat mogli zmierzyć się w wyścigach medalowych.

Wśród pań najlepiej z polskich zawodniczek w tych mistrzostwach wypadła Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która jako jedyna zakwalifikowała się do wyścigu medalowego. Przed ostatnim startem zajmowała 10 miejsce, a szanse punktowe miała nawet na 5. W wyścigu Zosia zajęła bardzo dobre 2 miejsce ale kolejność pozostałych zawodniczek w tym biegu pozwoliła jej awansować tylko o dwa oczka, na 8 pozycję.

W złotej grupie ścigały się jeszcze 4 Polki. Maja Dziarnowska ukończyła rywalizację na 20 miejscu, Małgorzata Białecka na 39 , Karolina Lipińska na 46 i Agnieszka Bilska na 50, wszystkie z SKŻ Ergo Hestia Sopot.

Nasze młodzieżówki Weronika Marciniak i Lidia Sulikowska (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot), ścigały się w srebrnej grupie i zajęły odpowiednio miejsca 75 i 80. W kategorii do 21 roku życia Weronika uplasowała się na 20 pozycji, a Lidia na 25.

Mistrzynią świata została Yunxiu Lu z Chin. Srebrny medal zdobyła Katy Spychakov z Izraela, która okazała się również najlepszą zawodniczką w kategorii U21. Brązowy medal mistrzostw świata wywalczyła Lilian De Gues z Holandii.

W męskiej flocie do wyścigu medalowego zakwalifikował się Piotr Myszka (KS AZS AWFiS Gdańsk). Przed wyścigiem był piąty z szansami punktowymi na miejsca od 4 do 6. Metę przekroczył na 3 miejscu i utrzymał piątą lokatę.

Drugi z Polaków, Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) ukończył mistrzostwa na dobrym 14 miejscu. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajął 22 miejsce.

W srebrnej grupie rywalizowali młodzieżowcy Przemysław Szybkowski, Kamil Manowiecki (obaj SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk). W kategorii U21 zajęli miejsca odpowiednio 22, 29 i 39.

– Dla naszych młodzieżowców będzie to debiut w imprezie seniorskiej takiej rangi- tłumaczył na dzień przed regatami trener Kadry Narodowej Młodzieżowców w klasie RS:X Michał Przybytek. – Pół tego sezonu musieli poświęcić na przygotowanie do matur więc nie trenowali tyle co powinni. To będzie raczej nauka niż nastawienie się na wynik sportowy. W bezpośrednim przygotowaniu startowym odbyliśmy dwa zgrupowania tu na miejscu mistrzostw. Codziennie były dwie sesje treningowe. Jedna na porannym północnym wietrze i druga na południowym. Na początku robiliśmy przymiarki z naszą kadrą seniorów, a później przechodziliśmy do wyścigów treningowych w większej międzynarodowej grupie. Musimy trenować starty w większej stawce bo na razie jest to problematyczna kwestia. Patrząc realnie obstawiam srebrną grupę. Jest szansa na złotą gdyby trafiły się słabsze wiatry ale tu na Gardzie to raczej mało prawdopodobne.

Złoto i srebro mistrzostw świata wywalczyli reprezentanci Holandii Kiran Badloe i Dorian van Rijsselberghe. Brąz zdobył Francuz Pierre Le Coq.

Dla naszych reprezentantów mistrzostwa były drugą szansą na zdobycie punktów w krajowych eliminacjach do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Tym razem wśród pań zdobyły je Zofia Klepacka i Maja Dziarnowska. Za 8 miejsce Zosia wywalczyła ich 13, a Maja za miejsce 20, 1 punkt. Wśród panów 16 punktów za 5 miejsce zgarnął Piotr Myszka. Do rywalizacji włączył się także Radosław Furmański, który za 14 miejsce zebrał punktów 7.