< Powrót
21
lipca 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
orcworlds2016.com

Polacy w złotej grupie na MŚ ORC!

Na trzy dni przed zakończeniem Mistrzostw Świata ORC w Kopenhadze najlepsza polska załoga na jachcie „GoodSpeed” ze skipperem Łukaszem Trzcińskim (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej), zajmuje 26 miejsce w grupie C. Oznacza to, że już dziś jacht rozpocznie rywalizację w złotej flocie trzydziestu jachtów walczących o medal.

Załoga „Vihueli” z Eugeniuszem Ginterem (CSW Opty Ustka) zrezygnowała w środę z wyścigu i zajmuje w dotychczasowej ogólnej klasyfikacji 53 miejsce. Trzeci polski jacht w grupie C (9,70-8,20 m), „Aquarella” z Andrzejem Zielińskim (YC Conrada, Gdańsk) zajmuje 59 pozycję i popłynie dziś we flocie srebrnej.

Czwarty nasz jacht na mistrzostwach, „Hobart” z Mirosławem Zemke (niezrzeszony/Gdańsk), startuje w grupie B (11,60-9,70 m) i jest na 59 miejscu.

W grupie C prowadzi holenederska załoga „Bachyachting racing tea” ze skipperem Kaschą Bachem. W grupie B prowadzi norweska załoga na jachcie „Santa”, a w najmniej licznej grupie A (17-11,60 m), w której nie startują Polacy, prym wiedzie włoski jacht „Freccia Rosa”.

Uczestnicy duńskich regat zmagają się z niesprzyjającymi warunkami, które zmuszają organizatorów do zmiany planów. Drugiego dnia mistrzostw, we wtorek, wiatr był na tyle słaby, że zrezygnowano z wyścigów morskich i przeprowadzono po trzy wyścigi krótkie w każdej z grup. W środę, z tego samego powodu, nie dokończono wyścigu w grupie A.

Pełne wyniki

ORC jest formułą dla jachtów morskich, w której miejsce zajęte przez jacht podczas regat obliczane jest na podstawie zestawienia czasu przepłynięcia trasy wyścigu i teoretycznych osiągów łodzi. Wszystkie dane oblicza specjalny program komputerowy, symulujący zachowanie każdej konkretnej jednostki na wodzie w czasie żeglugi. Otrzymuje się w ten sposób prędkość regatową łódki na podstawie wielu parametrów podwodnej części kadłuba takich jak: jego kształt, kil, płetwa sterowa, balasty miecze boczne, oraz takielunku, czyli: grota, wysokości masztu, umiejscowienia bomu i tak dalej. Program zbiera te dane oraz informacje hydrodynamiczne i aerodynamiczne, oblicza prędkość jachtu w różnych warunkach wiatrowych, od sześciu do dwudziestu węzłów i dla ośmiu kątów wiatru, od 52 do 180 stopnia. Zebrane i opracowane informacje sumowane są z rzeczywistym miejscem zajętym przez jacht w regatach i na tej podstawie ustalana jest ostateczna kolejność łódki na mecie. ORC to najpopularniejsza i uznawana za najlepszą, formuła przelicznikowa stosowana na całym świecie.

W 2017 roku, w Gdańsku rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy ORC. W komitecie organizacyjnym imprezy znaleźli się przedstawiciele Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku i władz Gdańska. Bazą regat będzie Marina Gdańsk przy ul. Szafarnia.

Z NAPISEM POL

ORC EC 2017

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ