< Powrót
22
stycznia 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Wiktor Dworznikowski
OSTAR
Start regat OSTAR 2022. Na pierwszym planie „Blue Horizon” Jacka Chabowskiego.

Polacy znów wystartują w transatlantyckich regatach OSTAR

Trwają zapisy do transatlantyckich regat samotników OSTAR. Na liście jest już dwóch Polaków – Jacek Chabowski i Tomasz Ładyko.

Organizowane od 1960 roku regaty samotnych żeglarzy OSTAR są jedną z najważniejszych tego typu imprez w historii. Przez lata startowali w nich najlepsi żeglarze, na czele z Francisem Chichesterem i Érikiem Tabarlym. Choć w 2004 roku wydzielono z nich wyścig Transat, skierowany do zawodowych regatowców, OSTAR wciąż przyciąga zainteresowanie osób, które chcą się sprawdzić w samotnej żegludze po Atlantyku.

Od lat w imprezie biorą udział również Polacy. W 1972 roku po raz pierwszy popłynęli w niej Krzysztof Baranowski, Zbigniew Puchalski i Teresa Remiszewska, a cztery lata później Kazimierz „Kuba” Jaworski, który zajął świetne trzecie miejsce. Również w ostatnich latach przyciąga ona naszych regatowców – w 2017 roku Andrzeja Kopytko, a w 2022 roku Jacka Chabowskiego i Tomasza Ładyko. Niestety z powodu awarii żaden z nich nie zdołał ukończyć wyścigu.

OSTAR

Przed startem w transatlantyckich regatach OSTAR i TwoSTAR – Plymouth, 14 maja 2022. Siedzą od lewej: Jacek Chabowski Szymon Kuczyński, Anna Jastrzębska i Tomasz Ładyko.
Fot. Wiktor Dworznikowski

Od końca 2023 roku trwają zapisy do kolejnej edycji, która rozpocznie się w Plymouth 5 maja. Na liście zgłoszonych OSTAR po raz kolejny znalazło się dwóch Polaków i są to ponownie Jacek Chabowski na „Blue Horizon” i Tomasz Ładyko na „Odyssey”. Obaj są doświadczonymi regatowcami, którzy mają w dorobku starty w polskich regatach samotnych żeglarzy, m.in. Bitwie o Gotland i Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza. Pierwszy z nich wycofał się dwa lata temu po czterech dniach wyścigu z powodu problemów z fokiem.

– Z poprzedniej edycji wróciłem na tarczy, a chcę z Atlantykiem wyrównać rachunki – potwierdza Jacek Chabowski. – Nie zamierzam odpuścić! „Blue Horizon” cały czas żegluje, a w najbliższych dwóch tygodniach będę pływał nim po Atlantyku – na Maderę, a następnie na Azory. Jacht jest przygotowany do żeglugi oceanicznej, potrzeba tylko drobnego uzupełnienia wyposażenia na same regaty.

Z kolei Tomasz Ładyko wycofał się po trzech dniach z powodu awarii autopilota.

– Jest to projekt do zrealizowania, na który trochę się uparłem – przyznaje Tomasz Ładyko. – W poprzedniej edycji miałem problem z autopilotem i musiałem się wycofać. Ale zebrałem doświadczenia, też dotyczące naprawy autopilota. Teraz miałem trochę czasu na poprawki, więc do zrobienia przed startem zostały tylko małe rzeczy.

Obaj regatowcy mają już jednostki przygotowane do regat.

– Całą logistykę i organizację mam ogarniętą – tłumaczy Ładyko. – Jacht musi zejść na wodę na początku kwietnia, a wypłynąć muszę w drugiej połowie kwietnia. Mam już umówionych znajomych, którzy chcą mi pomóc doprowadzić jacht do Plymouth, żeby być tam 3 maja.

– Pod koniec lutego jacht wróci do Europy, a potem będziemy powoli płynęli w stronę północnej Francji – dodaje Chabowski. – Ostatnie zaopatrzenie zrobimy w Saint-Malo, a tydzień przed startem przestawimy „Blue Horizon” do Plymouth.

Warto dodać, że również 5 maja w Przymouth rozpoczną się regaty załóg dwuosobowych TwoSTAR. Na liście zgłoszonych załóg jest wprawdzie polsko-brytyjski duet Monika Matis – Chris Knight, ale jak się dowiedzieliśmy, nie zdążą oni przygotować jachtu „The Sea Nation” do startu.

Polacy w OSTAR i TwoSTAR:

Krzysztof Baranowski, „Polonez”, OSTAR 1972
Teresa Remiszewska, „Komodor”, OSTAR 1972
Zbigniew Puchalski, „Miranda”, OSTAR 1972 i 1976
Kazimierz „Kuba” Jaworski, „Spaniel” OSTAR 1976
Kazimierz „Kuba” Jaworski, „Spaniel II” OSTAR 1980
Jerzy Rakowicz, „Spaniel”, OSTAR 1980
Czesław Gogołkiewicz, „Raczyński II”, OSTAR 1980
Jan Pinkiewicz, Wojciech Krupski, „Kapitan II”, TwoSTAR 1981
Jerzy Cołojew, Jacek Borowski, „Carmen”, TwoSTAR 1981
Wojciech Jeziorski, Anna Buchner-Jeziorski, „Retman III”, TwoSTAR 1981
Jerzy Siudy, Wojciech Kaliski, „Cetus”, TwoSTAR 1981
Joanna Pajkowska i Wojciech Kaliski, „Almatur III”, TwoSTAR 1986
Joanna Pajkowska, „Ntombifuti”, OSTAR 2000
Krystian Szypka, „Sunrise”, OSTAR 2013
Joanna Pajkowska, „Cabrio 2”, OSTAR 2013
Andrzej Kopytko, „Opole”, OSTAR 2017
Uwe Röttgering i Joanna Pajkowska, „Rote 66”, TwoSTAR 2017

Co myślisz o tym artykule?
+1
8
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ