< Powrót
2
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Ocean Frontiers OGR/ GGR/CG580/Pic suppliers
Globe Race
Edward Walentynowicz.

Polak wystartuje w Golden Globe Race 2022

Za rok, 4 września 2022 roku, rozpocznie się druga edycja Golden Globe Race – samotnego, wokółziemskiego wyścigu bez zawijania do portu i bez pomocy z zewnątrz. W regatach popłynie polonijny żeglarz Edward Walentynowicz.

Golden Globe Race, którego pierwsza edycja odbyła się w latach 2018-2019, to regaty wprost nawiązujące do słynnego wyścigu The Sunday Times Golden Globe Race z lat 1968-1969. Jego zwycięzca – Robin Knox-Johnston – był pierwszym żeglarzem, który samotnie i bez zawijania do portów opłynął świat.

Pomysłodawca i organizator GGR Don McIntyre postanowił nawiązać do tej legendy i stworzyć regaty w starym stylu – na jachtach o konstrukcji sprzed 1988 roku, wyposażonych tak jak pół wieku temu, czyli np. bez GPS i telefonów satelitarnych.

Globe RaceW pierwszej edycji wystartowało osiemnastu żeglarzy, ale do mety dopłynęło zaledwie pięciu. Zwycięzcą został Francuz Jean-Luc Van Den Heede. Szybko okazało się też, że organizatorzy elastycznie podchodzą do ustanowionych przez siebie zasad – choć wyścig był bez zawijania do portu, to dozwolone było zacumowanie na Tasmanii, a jeden z uczestników bezkarnie korzystał z zabronionego telefonu satelitarnego. Pomimo tych mankamentów Golden Globe Race okazał się sukcesem, a Don McIntyre zaczął planować drugą edycję imprezy. Rozpocznie się ona za rok, 4 września 2022 roku.

– Golden Globe Race to niewyobrażalne wyzwanie – mówił Don McIntyre na dzisiejszej konferencji prasowej. – To podróż do przeszłości, okazja do sprawdzenia granic ludzkiej wytrzymałości, emocji i determinacji. Lot na Marsa potrwa krócej niż GGR.

„Nie spodziewajcie się, że to wyzwanie będzie łatwe. Kiedy opuścicie przyjazny i bezpieczny port w Les Sables, będziecie zdani na siebie, bez towarzystwa i wsparcia przez 200 dni. Ale gdyby było to proste, nie byłoby wyzwaniem. Prawdziwa satysfakcja bierze się z osiągnięcia tego, co naprawdę trudne” – napisał w liście do uczestników Robin Knox-Johnston, który objął imprezę patronatem.

Do drugiej edycji zgłosiło się 26 uczestników z całego świata. Wśród nich jest polonijny żeglarz Edward Walentynowicz, od 1991 roku mieszkający w Halifaksie w Kanadzie. Urodzony w 1953 roku kapitan zainspirował się legendarnym samotnikiem Joshuą Slocumem, który właśnie w Halifaxie wypłynął w swój pierwszy rejs. Edward Walentynowicz kilkukrotnie pokonał północny Atlantyk, z czego dwa razy bez użycia GPS.

Nowością w GGR 2022 będzie podział na dwie grupy. W pierwszej popłyną jachty monotypowej klasy Joshua – stalowe repliki jednostki o tej samej nazwie, na której Bernard Moitessier wystartował w 1968 roku w The Sunday Times Golden Globe Race. W drugiej, nazwanej Suhaili, wystartują wszystkie pozostałe łódki.

Organizatorzy przygotowali też wyjątkowe wirtualne regaty na platformie Realsail, które odbędą się w tym samym czasie. Uczestnicy cyfrowych zmagań będą musieli – podobnie jak uczestnicy GGR – wyznaczyć kurs posługując się astronawigacją.

Golden Globe Race rozpocznie się w Les Sables d’Olonne 4 września 2022 roku.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej imprezy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ