< Powrót
27
marca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„Gryf”
Zbigniew Tarała, kierownik i członek zarządu Jacht Klubu Morskiego „Gryf” Gdynia.

Pomorskie kluby: JKM „Gryf” Gdynia stawia na szkolenie

Założony w 1928 roku Jachtklub Morski „Gryf” Gdynia w zeszłym roku świętował 90-lecie, a teraz myśli już o przyszłości. Zbigniew Tarała, kierownik i członek zarządu klubu opowiedział nam o zeszłorocznych uroczystościach i planach na ten sezon.

– Udało się Jacht Klubowi Morskiemu „Gryf” obchodzone przez cały 2018 rok 90-lecie klubu?

– Udało się, ale w ograniczonym zakresie, bo niestety nasze plany były zbyt kosztowne. Udało się dostać dofinansowanie tylko od marszałka województwa pomorskiego, na organizację regat 90-lecia. Uroczystości główne odbyły się podczas zamknięcie sezonu żeglarskiego w październiku, a zasłużeni członkowie „Gryfa” dostali odznaczenia. Odbyło się też spotkanie koleżeńskie dla starszych klubowiczów, którzy z racji wieku są mniej aktywni. Jeżeli chodzi o regaty, to zorganizowaliśmy XXVIII Regaty Samotników – Memoriał im. Leonida Teligi, które miały rangę Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski załóg jednoosobowych oraz wspomniane regaty 90-lecia na trasie Gdynia – Ölands Södra Grund – Gdynia. Ponadto stworzyliśmy nową stronę internetową – zarówno klubu, jak i szkoły żeglarskiej oraz wydaliśmy okolicznościowe odznaki. Powstała również wystawa o „Gryfie”, na której opisano jego historię i pokazano przedwojenne fotografie – przez cały sezon można było ją oglądać w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

– W jubileuszowym roku powiększyła się też klubowa flota.

– Sfinalizowaliśmy zakup na dobrych warunkach nowego jachtu, „Mizara II”. Jest on przeznaczony do prowadzenia rejsów stażowych i szkolenia na stopnie żeglarskie – żeglarza i sternika morskiego. Teraz przechodzi drobny remont – wymieniamy płetwa steru, bo poprzednia była niedopasowana do kadłuba, zrobiliśmy odpływy z kokpitu oraz malujemy wnętrze. Na chwilę obecną nie planujemy kolejnych zakupów – wszystkie jachty utrzymywane są w bardzo dobrej kondycji i remontowane. W tej chwili kadłub „Oriona” jest odnawiany, co powinno wystarczyć na kolejne kilka lat.

– Co klub czeka w tym roku?

– W 2019 roku kładziemy nacisk na szkolenie żeglarskie i motorowodne oraz przeprowadzanie egzaminów. Chcemy, żeby nasza szkoła rozwijała się i przynosiła zdecydowanie lepszy dochód – ma to być filar, poprawiający sytuację finansową klubu. W zeszłym roku przeegzaminowaliśmy około 1000 osób. W tym sezonie do szkoły oddelegowane są „Mizar II”, „Archimedes”, motorówka „Czang”, a z doskoku także „Zefirek”.

– Jak wykorzystacie pozostałe jednostki?

– „Albatrosa” wyślemy na dwa lub trzy miesiące w okolice Rugii, gdzie będą następowały wymiany załóg. Jacht „Umi” spędzi sezon na Mazurach, motorówka „Alcor” na Jezioraku. „Orion”, „Andromeda” i „Tauri” będą wykorzystywane na bieżąco do rejsów morskich, a „Pallas” i „Zefirek” posłużą głównie do pływania w regatach. Ponadto „Orion” pod dowództwem kapitana Zbigniewa Wittbrodta popłynie w miesięczny rejs do Szkocji. Zorganizujemy też tradycyjnie regaty – w lipcu XXIX Regaty Samotników – Memoriał im. Leonida Teligi, a na początku września Gdynia – Władysławowo – Gdynia.

– Dużo szkolicie i egzaminujecie – udaje się w ten sposób pozyskiwać nowych klubowiczów?

– Tak, gros ludzi przychodzących na kurs i widzących możliwości pływania, które są w klubie, zapisuje się. Widać wyraźnie, że od czasu kiedy prowadzimy kursy, nabór członków zwiększył się. Oczywiście zdarzają się przypadki, że później tacy ludzie nie angażują się, ale są one sporadyczne. Mamy nadzieję, że dzięki nowej stronie internetowej i reklamie pozwoli na zwiększenie naboru do szkoły, a tym samym zwiększy do liczbę członków klubu. Na koniec 2018 roku mieliśmy ich około 200. Cały czas jesteśmy otwarci na każdego, kto chciałaby pływać w naszym klubie.

Jach Klub Morski GRYF Gdynia
al. Jana Pawła II 11 A
81-345 Gdynia
tel. (58) 620-23-61
mail: klub@jkmgryf.pl
strona klubu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ